Chlor do basenu, dlaczego warto go używać

To najpopularniejsza i najbardziej efektywna forma utrzymania krystalicznie czystej wody. Chlor to silny środek dezynfekujący, który stosowany jest nie tylko w technologii basenowej, stąd jego popularność. Z drugiej strony w porównaniu do aktywnego tlenu jest również tańszy. Istnieje wiele mitów na temat chloru, jego szkodliwości i intensywności zapachu. Ten tekst rozwieje wszelkie wątpliwości.

  • Chlorowanie to najpopularniejsza i najskuteczniejsza metoda dezynfekcji wody
  • Chlorowanie szokowe to gwałtowne zwiększenie ilości chloru, aby natychmiastowo zniszczyć wszelkie mikroorganizmy
  • Zapach chloru spowodowany jest nieprawidłowym dawkowaniem, powstają wtedy chloraminy
  • Wysokiej jakości produkty są całkowicie bezpieczne dla zdrowia

Artykuły powiązane

Chlor do basenu, dlaczego warto go używać

Nikt nie ma wątpliwości co do tego, że woda w basenie powinna być źródłem relaksu i poprawy samopoczucia. Zabawę mogą niszczyć drobiny związków organicznych i tysiące bakterii. Dlatego tak istotna jest skuteczna dezynfekcja basenu. Uzyskamy ją dzięki zastosowaniu chloru.

Czytaj dalej
Chemia basenowa
6793 odsłony

pH wody w basenie, dlaczego jest takie ważne?

Osoby, które nie miały nigdy styczności z technologią basenową, mogą być bardzo zdziwione jak dużo pracy wiąże się z utrzymaniem przydomowej atrakcji. Gdy zaczynają zgłębiać temat, okazuje się, że nie wystarczy wlać wodę do zbiornika i cieszyć się z kąpieli. Basen niczym rośliny wymaga od nas pielęgnacji .Jednak, aby jakiekolwiek działanie miało sens - chodzi o pH wody

Czytaj dalej
Chemia basenowa
1065 odsłony

Dezynfekcja basenu aktywnym tlenem

Woda w basenie, aby utrzymać swoją czystość, musi być uzdatniania mechanicznie (filtracja, ruch wody), jak i środkami chemicznymi. Dopiero tak skomponowany duet pozwoli nam na krystalicznie czystą wodę, wolną od glonów. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie dezynfekować wodę.

Czytaj dalej
Chemia basenowa
9915 odsłony

Czy chlor do basenu jest potrzebny?

Dezynfekcja wody basenowej w której kąpią się ludzie, jest zabiegiem mającym na celu oczyszczanie wody . Nie chodzi jedynie o krystalizację czy higieniczność, ale o nasze zdrowie. Woda, która nie jest dezynfekowana, ma w sobie tysiące bakterii i mikroorganizmów, które w znaczący sposób wpływają na nasze zdrowie. Tak więc łatwo dojść do wniosku, że dezynfekcja chlorem jest niezbędna w każdym zbiorniku.

Sama filtracja nie wystarczy, aby utrzymać wodę w dobrej kondycji. Niektórzy twierdzą, że rozwiązaniem na niwelowanie bakterii i mikro organizmów wystarczy słona woda. Nie jest to do końca prawda. Faktem jest, że używa się soli, ale musi ona zostać rozłożona na chlor i sód za pomocą elektrolizy.

Jak chlorować basen

Chlorowanie basenu jest bardzo proste. Preparat najczęściej występuje w formie wolno rozpuszczających się tabletek. Dzięki temu uwalnia się stopniowo i niszczy powstające w wodzie bakterie. Wersja „płynna” stosowana jest w automatycznych stacjach dozujących.

Preparatów nie należy wrzucać bezpośrednio do wody. Chlor to silny środek żrący i może powodować odbarwienie się folii na ścianach i dnie basenu. Tabletki wkłada się do specjalnych bojek, które unoszą się na powierzchni i stopniowo rozpuszczają preparat w wodzie. Niweluje to efekt rozpuszczania się bezpośrednio na powierzchni niecki basenowej. Chlorowanie wody w basenie nie jest skomplikowane i poradzi sobie z nią każdy.

Sama dezynfekcja chlorem jednak nie wystarczy. Środki chemiczne muszą być wspierane filtracją. Dlatego poza stosowaniem chloru, trzeba zaopatrzyć się w odpowiedni zestaw filtracyjny.

Ile chloru do basenu

Tabletki z chlorem możemy spotkać w różnych gramaturach. Producenci wychodząc naprzeciw właścicielom basenów, stworzyli tabletki w rozmiarach 20g oraz 200g. Wszystko po to, aby łatwiej odmierzać ilość wrzucanych tabletek.

Firma Chemoform w przypadku tabletek 20 gramowych zaleca przy pierwszym stosowaniu wrzucenie 2-3 tabletek na każde 10m3 wody. W przeliczeniu na 1000L (1m3) daje to 6g preparatu. Przy dalszym stosowaniu zaleca co 4-6 dni wrzucać 1-2 tabletki na 10m3, czyli 4g preparatu na 1000L wody.

W swojej ofercie Chemoform posiada również 200g tabletki. Według zaleceń producenta 1 duża tabletka wystarczy dla 40 -50 m3 wody na okres 7 - 14 dni. 

Dla bardzo małych zbiorników producent stworzył tabletki o wadze 7g. Przy pierwszym użyciu jedną porcję należy użyć na każde 1000l wody. W dalszym stosowaniu co 2-3 dni wrzucać nieco mniej niż pół tabletki (3g) na 1m3 napełnionego basenu (1000L)

W naszej ofercie znajdziesz też chlor firmy Bayrol. Występuje on w 200g tabletkach. Jak podaje producent, jedna 200 g tabletka Chlorilongu jest przeznaczona do uzdatniania wody w basenie o objętości około 30 m3 przez okres do 14 dni. Czyli ok. 7g na 1000L wody.

Zobacz wszystkie produkty z kategorii chlor do basenu

Przydatne produkty

Co to chlorowanie szokowe

Może zdarzyć się tak, że mimo regularnego stosowania chloru, to i tak z wodą będzie dziać się coś niedobrego. Zielonkawy kolor, intensywny zapach chloru – takie rzeczy mają miejsce i nie oznacza to, że jesteśmy złymi „gospodarzami”. Upał, duża ilość w basenie to czynniki, które powodują szybsze „psucie się” wody i nie zawsze jesteśmy w stanie tego upilnować. Źródłem są powstające chloraminy, które oznaczają, że woda nie jest wystarczająco zdezynfekowana. W takich przypadkach należy przeprowadzić chlorowanie szokowe.

Chlorowanie szokowe to doprowadzenie do gwałtownego wzrostu poziomu chloru w wodzie poprzez kilkukrotne zwiększenie jego dawki. Duże stężenie działa natychmiastowo i zabija wszystkie bakterie, niszczy glony, a co najważniejsze utlenia chloraminy. Pozbywamy się wtedy uporczywego zapachu chloru, który podrażniał nasze oczy i błony śluzowe. Zaleca się, aby nawet jeśli z wodą nic się nie dzieje profilaktycznie przeprowadzać chlorowanie szokowe minimum raz w miesiącu, a najlepiej dwa.

Jak stosować chlorowanie szokowe

Przed stosowaniem chlorowania szokowego należy sprawdzić pH wody. Powinno się ono mieścić w granicach 7-7,4. Tylko w takich warunkach działanie chloru będzie skuteczne. Chlorowanie powinno odbyć się wieczorem. Przede wszystkim wtedy mamy pewność, że nikt nie będzie z niego korzystał oraz promieniowanie UV nie zakłóci reakcji. Na rynku istnieje wiele środków służących do chlorowania szokowego. To silnie skoncentrowane środki, które mają za zadanie rozpuścić się jak najszybciej i natychmiastowo zadziałać. Na każdym opakowaniu producent poinstruował o dawkach, które trzeba stosować.

Sprawdź przykładowe dawkowanie

Bayrol Chloriklar to środek w 20 g. tabletkach. W celu chlorowania szokowego basenu przy mętnej wodzie oraz przy widocznej obecności glonów należy zastosować 10 tabletek na 10 m³ wody w basenie. Producent posiada także w ofercie chlor szok w granulacie Chlorfix. W jego przypadku należy zastosować 200 g preparatu na 10 m³ wody w basenie.

W naszym sklepie znajdziesz też produkt o nazwie HTH Chlor Shock. Posiada on wygodną miarkę mieszczącą ok. 250-300g preparatu. Taką ilość należy wsypać na 20 m3 wody.

Skąd ten zapach?

Wśród niektórych ludzi krąży niezbyt dobra opinia na temat dezynfekcji chlorem. Sceptycy zwracają uwagę na specyficzny zapach, możliwość podrażnienia oczu lub dróg oddechowych. Zazwyczaj jest to związanie z zastosowaniem środków niskiej jakości lub za dużej dawki niezgodnej z zaleceniami producenta. Paradoksalnie zapach chloru może być spowodowany zbyt małą dawką. Chlor próbuje rozbić wszystkie zanieczyszczenia w wodzie. Jeśli jest go za mało to, nie może tego robić i zaczyna go wiązać. Powoduje to wytwarzanie drażniących chloramin. To właśnie one pachną chlorem. Nasz pot i resztki moczu sprzyjają temu procesowi. Rozwiązaniem jest chlorowanie szokowe.

Ekspert Radzi!

Czy chlor w basenie jest szkodliwy?

Jest takie powiedzenie „wszystko w nadmiarze szkodzi”, nawet wypicie dużej ilości wody mineralnej w krótkim czasie może być niebezpieczne dla zdrowia. Wysokiej jakości produkty służące do dezynfekcji chlorowej są całkowicie bezpieczne, jeśli przestrzega się zaleceń i instrukcji producenta. Wyjątek stanowią osoby z delikatną skórą lub alergiami. Chlor to bardzo agresywny środek chemiczny i może powodować negatywne reakcje, takie jak pieczenie, świąd, wysypka.

Dla pewności warto zaopatrzyć się w tester chloru wolnego. Jeśli miernik wskaże wartość poniżej 1,5 mg/l, możemy mieć pewność, że woda w basenie jest bezpieczna dla naszego zdrowia.

Jak zneutralizować chlor w basenie

Zdarzyć się może sytuacja, że ilość chloru w wodzie jest zbyt duża. Wiele osób zastanawia się wtedy co zrobić, aby zneutralizować chlor w basenie. Paradoksalnie możemy nie robić nic. Chlor w wodzie z czasem sam się ulotni. To, ile mu to zajmie jest zależne od wielu czynników i trudno sprecyzować jak długo to potrwa.

Jeśli nie chcemy czekać, producenci chemii basenowej mają w swojej ofercie środki do redukcji chloru w wodzie. Jest nim przykładowo produkt Chlor stop z firmy Chemoform. Za pomocą tego preparatu bardzo szybko można zredukować zawartość chloru do wartości idealnej (0,6-1,0) umożliwiającej ponowne dopuszczenie basenu dla kąpiących. Ilość środka chemicznego, którą musimy zastosować łatwo obliczyć - na każdy mg/l zawartości chloru do obniżenia należy dozować 1g Chlor Stop na m3 wody.

Zobacz jak obliczyć

W basenie o pojemności 15m3 wartość chloru przekroczona jest o 0,4 mg/l.

15 m3 x 0,4 mg/l = 6 g

Oznacza to, że aby obniżyć chlor do odpowiednich wartości, należy wsypać 6 g preparatu.

Co zamiast chloru do basenu

Chlorowe środki dezynfekujące są bardzo popularne ze względu na szybkość i skuteczność działania, niską cenę, prostotę dawkowania. Nie jest jednak jedyną metodą dezynfekcji. Jak już wspomnieliśmy, chlor jest agresywnym środkiem mogącym powodować reakcje alergiczne. Na szczęście istnieją alternatywne metody dezynfekcji wody basenowej. Do najpopularniejszej metody możemy zaliczyć aktywny tlen.

Mówi się, że dezynfekcja aktywnym tlenem jest bezpieczną metodą czyszczenia wody. To prawda, aktywny tlen nie powoduje żadnych reakcji alergicznych, ani nie powstają przy jego stosowaniu chloraminy. Metoda skuteczna, aczkolwiek trudniejsza w utrzymaniu idealnych parametrów. Aktywny tlen wymaga stosowania preparatów wspomagających tzw. aktywatorów, które uskuteczniają jego działanie.

Metoda często mylona z aktywnym tlenem, z racji tego, że ozon jest jego odmianą. Rozwiązanie stosowane raczej w basenach publicznych. Polega na wprowadzeniu do basenu cząsteczek ozonu, które w wodzie rozbijają się na tlen i usuwają wszelkie wirusy, bakterie i grzyby. Jest on 15-krotnie mocniejszy od chloru, co przekłada się na większą efektywność. Ma jednak wady w postaci wysokiej ceny technologii i stałej kontroli ze względu na toksyczność.

To rozwiązanie jest stosowane częściej w basenach prywatnych. Woda basenowa naświetlana jest specjalnymi lampami emitującymi promieniowanie ultrafioletowe. Pozwala ono na usunięcie prawie wszystkich bakterii i innych drobnoustrojów poprzez destrukcje ich DNA. Nie jest to metoda samodzielna, bo jedynie uzupełnia chlorowanie. Światło UV ma jednak zaletę, że utlenia związki chloru. Neutralizuje to nieprzyjemny zapach chloru w wodze.

Nie taki diabeł straszny…

Chlor wśród ludzi ma różne opinie. Każdy z nas chce, aby jego rekreacja była bezpieczna. My patrząc z perspektywy wieloletniego doświadczenia, możemy zapewnić, że wysoko jakościowe produkty z chlorem są bezpieczną i najskuteczniejszą metodą dezynfekcji wody. Należy ją uzupełniać filtracją i regularnie sprawdzać parametry wody. Jednak utrzymanie basenu jest jak prowadzenie ogródka. Trzeba go pielęgnować i dbać, aby był dumą właściciela.

Czy samo chlorowanie wystarczy?

Dezynfekcja chlorem to tylko jeden z elementów działań i sam środek nie wystarczy. Woda musi być filtrowana, a niecka regularnie czyszczona. Jedynie takie działania pozwolą na utrzymanie czystej i krystalicznej wody.

Czy można korzystać z basenu, gdy stężenie chloru będzie za wysokie

Zdecydowanie nie, zbyt wysokie stężenie spowoduje podrażnienie błon śluzowych i może być niebezpieczne. Należy regularnie badać poziom choru w basenie za pomocą testerów.

Jak zmierzyć stężenie chloru w basenie

Służą do tego specjalne testery i mierniki, dzięki którym sprawdzimy poziom chloru. Występują one w formie tradycyjnej, gdzie porównujemy kolor roztworu do skali. Istnieją również elektroniczne wersji, które są bardziej dokładne.

Czy aktywny tlen jest skuteczniejszy?

Choć metoda dezynfekcji za pomocą aktywnego tlenu jest dobra, to jednak najskutecznieszą formą dezynfekcji jest chlorowanie. Przy stosowaniu aktywnego tlenu zaleca się, aby co najmniej raz w miesiącu przeprowadzić chlorowanie szokowe.

FAQ - Pytania i odpowiedzi

Zapytaj specjalistę POOLSYSTEM.PL

Team Poolsystem.pl
Tomasz Tomkowicz

Specjalista Technologii Basenowej

Dziękuję, że przeczytałeś nasz artykuł, jeżeli masz więcej pytań lub potrzebujesz bardziej specjalistycznej pomocy - napisz do mnie korzystając z formularza.