pH wody w basenie, dlaczego jest takie ważne?

Wartość pH w basenie informuje nas o stopniu kwasowości lub zasadowości wody. Wyrażana jest w 14-stopniowej skali. Ciecz o niskim pH jest kwaśna, a wysokie wskazuje na zasadowość. Krystalicznie czysta woda ma odczyn pH o wartości 7. Ważne, aby utrzymywać poziom pH wody basenowej na poziomie 7-7,4. Ma to wpływ nie tylko na skórę i błony śluzowe korzystających z kąpieli w wodzie, ale także na skuteczność działania środków chemicznych.

  • pH to najważniejszy parametr wody, który powinien być stale monitorowany
  • pH sprawdza się za pomocą testerów, które pokazują jego poziom
  • Zbyt duże lub małe pH ma wpływ na naszą skórę i działanie środków chemicznych
  • Poziom pH reguluje się za pomocą środków chemicznych pH plus i pH minus

Artykuły powiązane

Chlor do basenu, dlaczego warto go używać

Nikt nie ma wątpliwości co do tego, że woda w basenie powinna być źródłem relaksu i poprawy samopoczucia. Zabawę mogą niszczyć drobiny związków organicznych i tysiące bakterii. Dlatego tak istotna jest skuteczna dezynfekcja basenu. Uzyskamy ją dzięki zastosowaniu chloru.

Czytaj dalej
Chemia basenowa
6819 odsłony

pH wody w basenie, dlaczego jest takie ważne?

Osoby, które nie miały nigdy styczności z technologią basenową, mogą być bardzo zdziwione jak dużo pracy wiąże się z utrzymaniem przydomowej atrakcji. Gdy zaczynają zgłębiać temat, okazuje się, że nie wystarczy wlać wodę do zbiornika i cieszyć się z kąpieli. Basen niczym rośliny wymaga od nas pielęgnacji .Jednak, aby jakiekolwiek działanie miało sens - chodzi o pH wody

Czytaj dalej
Chemia basenowa
1067 odsłony

Dezynfekcja basenu aktywnym tlenem

Woda w basenie, aby utrzymać swoją czystość, musi być uzdatniania mechanicznie (filtracja, ruch wody), jak i środkami chemicznymi. Dopiero tak skomponowany duet pozwoli nam na krystalicznie czystą wodę, wolną od glonów. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie dezynfekować wodę.

Czytaj dalej
Chemia basenowa
9961 odsłony

Co wpływa na pH wody w basenie?

Woda, szczególnie w basenach zewnętrznych jest wystawiona na działanie wielu czynników. Wpadają do niej zanieczyszczenia, deszczówka, kąpią się w niej ludzie, zachodzą w niej reakcje chemiczne pod wpływem słońca. Absolutnie wszystko, co ma kontakt z wodą, ma wpływ na jej poziom pH. Nie będziemy zgłębiać się w niuanse chemiczne. W dużym uproszczeniu krystalicznie czysta woda ma poziom pH 7 i wszystko, co ma z nią kontakt, zakwasza ją lub sprawia, że staje się zasadowa. A i tak, gdy korzystamy z wody wodociągowej, jej pH „startowe” może nie być na poziomie 7. Woda przepływa przez rury, w których latami zbiera się kamień i w ten sposób na „dzień dobry” woda ma zmieniony parametr.

Jak sprawdzić pH wody w basenie?

Idealny i optymalny poziom pH wody w basenie znajduje się w przedziale 7-7,4. Musimy regularnie sprawdzać, czy odczyn nie jest za niski lub za wysoki. Jak to zrobić? pH wody w basenie sprawdza się za pomocą odpowiednich testerów. Przybierają one różne formy i użytkownik może sam zdecydować, jaki rodzaj jest dla niego idealny.

Podstawowym i najprostszym narzędziem jest tester paskowy. Wystarczy zanurzyć go w wodzie na kilka sekund i wyjąć. Miernik paska zmieni swoją barwę i trzeba go przyrównać do skali na opakowaniu. Kolor najbardziej zbliżony do tego na skali porównawczej powie nam, na jakim poziomie jest pH wody. Testery paskowe dostępne w naszym sklepie są multifunkcyjne. Pozwalają nie tylko na badanie pH, ale i chloru, twardości i alkaliczności.

Istnieją również testery ręczne na tabletki. Ich zasada działania jest nieco inna. Do pojemnika testera należy nabrać wody basenowej, wrzucić tabletkę, wymieszać do momentu rozpuszczenia się tabletki i porównać kolor roztworu na skali. Wynik wskaże nam jaki poziom pH ma woda. W naszym sklepie zakupisz dwa rodzaje takiego testu. Jeden dodatkowo zmierzy poziom chloru, a drugi tlenu. Wybierz odpowiedni dla siebie w zależności od stosowanej metody dezynfekcji wody.

Droższym i bardziej zaawansowanym narzędziem są fotometry. Są to elektroniczne urządzenia mierzące różne parametry wody. Rozwiązanie kierowane jest bardziej do basenów hotelowych i publicznych pływalni, ale również dla prywatnych osób, które chcą dokładnie mierzyć parametry wody. Właściciele obiektów publicznych mają obowiązek narzucony przez ministra zdrowia do analizy stanu wody. Do urządzenia wkłada się fiolkę z próbką wody, a te analizuje jej skład i podaje poziom pH i inne wartości.

Najbardziej zaawansowaną technologią stosowaną w prywatnych basenach są automatyczne stacje pomiarowo-dozujące. Urządzenia te wyposażone są w sondy pomiarowe, które stale monitorują parametry wody i w razie konieczności automatycznie dozują środki chemiczne. Sondy wymagają regularnej kalibracji, jednak to bardzo wygodne rozwiązanie. Urządzenia te stosuje się przy profesjonalnych basenach prywatnych i publicznych. Dzięki nim właściciel nie musi się martwić o wodę w basenie, gdyż urządzenie zadba samo o jej idealne parametry.

Przydatne produkty

Stacja do pomiaru i... Stacja do pomiaru i... 2
Wysyłka 24h
Stacja dozująca chemię... Stacja dozująca chemię... 2
wysyłka 24h
Dozownik chloru i pH do... Dozownik chloru i pH do... 2
wysyłka 24h
Stacje dozująco-pomiarowe

Dozownik chloru i pH do basenu WDPHRH EMEC

Stacja dozująca chemię... Stacja dozująca chemię... 2
wysyłka 24h
Stacja dozująca chemię... Stacja dozująca chemię... 2
wysyłka 24h

Kolory na testerze paskowym

Miernik na testerze paskowym może przybierać różne kolory od czerwonego przez zielony, aż po niebieski i fioletowy. Każdy z nich oznacza inny poziom pH. Kolor czerowny, żółty, aż po jasnozielony oznaczają odczyn kwaśny. Odcienie niebieskiego i fioletowego informują, że woda jest zasadowa.

Prawidłowe pH wody w basenie

Z racji, że nasze ciała mają bezpośredni kontakt z wodą w basenie, to jej poziom pH musi być przyjazny dla skóry. pH naszej skóry jest nieco kwaśne i waha się w granicach 4,7-5,6. Prawidłowe pH wody w basenie wynosi 7-7,4. Jest to wartość całkowicie przyjazna dla naszej skóry i błon śluzowych, ponieważ wskazuje ona na odczyn neutralny

Jednocześnie w tak panujących warunkach stosowana chemia basenowa działa skutecznie. Zbyt niskie lub wysokie pH może zaburzać i neutralizować działanie środków dezynfekujących, czyszczących itp. To właśnie z tego powodu bardzo ważne jest utrzymanie odpowiedniego poziomu. Odczyn zmienia się dynamicznie, szczególnie latem, gdy promienie słoneczne mogą podnosić pH, a woda deszczowa je obniża.

Zobacz całą gamę produktów, które pozwolą na analizę wody basenowej

Jak obniżyć pH wody w basenie?

Zbyt wysokie pH wody basenowej negatywnie działa na nasze ciało. Odczyn mydła jest zasadowy i wynosi poziom ok. 8,5. Sami dobrze wiecie co dzieje się, gdy mydliny trafią do oka. Zbyt wysokie pH powoduje podrażnienia oczu, skóry i przesuszenia włosów. Jednak nie tylko nasza skóra cierpi na wysokim pH. Woda w basenie będzie mętnieć, powstawać będą osady wapienne, a dezynfekcja będzie nieskuteczna.

Jeśli na testerze wyjdzie wartość ponad 7,4, musisz zastosować środki chemiczne zwane pH minus. Są to specjalne preparaty, które obniżają odczyn zasadowy wody. Występuje on zazwyczaj w granulacie i wsypuje się go bezpośrednio do wody. Powinno robić się to w pobliżu dysz napływowych lub w wielu miejscach basenu przy włączonej filtracji. Zależnie od producenta, aby obniżyć poziom o 0,1 wsypuje się ok. 10 g preparatu na 1m3 wody.

Jak podwyższyć pH wody w basenie?

Zbyt niskie pH również negatywnie oddziałuje na nasze ciało. Kontakt z kwaśną wodą może powoduje podrażnieni oczu oraz błon śluzowych. Dodatkowo przyczynia się do korozji metalowych elementów niecki oraz uszkodzenia fug. Niski odczyn pH zaburza koagulacje, przez co czyszczenie i filtracja wody może być nieskuteczna.

Wartość pH poniżej 7 oznacza, że należy użyć środka chemicznego nazywanego pH plus. Jego działanie jest odwrotne w stosunku do pH minus. Jednak stosowanie jest identyczne. W celu podwyższenia o 0,1 należy wsypać 10 g preparatu na 1m3 wody na włączonej filtracji. Preparat należy wsypać blisko dysz napływowych lub wielu miejscach na powierzchni basenu.

Zobacz wszystkie środki chemiczne przeznaczone do regulacji pH w basenie

Ekspert Radzi!

pH wody w basenie po deszczu

Osoby, które nie przespały lekcji w podstawówce, powinny słyszeć co nieco o cyrkulacji wody w atmosferze. Woda z oceanów, mórz, rzek i stawów paruje i spada na ziemie w formie deszczu. Skład deszczówki jest zależny od czystości powietrza, jednak jedno jest niezmienne. Jej odczyn pH oscyluje w granicach 6, a to oznacza, że jest „kwaśna”. W momencie, gdy dostaje się do basenu, naturalnym procesem jest, że obniży jej poziom pH. Dlatego należy przykrywać zbiornik, aby zminimalizować ilość deszczówki wpadającej do wody. Można to robić za pomocą folii solarycznej, rolety lub zadaszenia. Działanie to pozwoli na trwalsze utrzymanie pH wody oraz nie dostaną się do nie zanieczyszczenia, które niesie ze sobą deszczówka (drobne pyłki, sadza itp.)

Bez odpowiedniego pH nic nie zdziałamy

Poziom pH powinno się sprawdzać bardzo często, nawet co 3 dni. Robi się tak, ponieważ to najistotniejszy parametr potrzebny do utrzymania czystości wody. Testy są bardzo szybkie i łatwe do wykonania. Dzięki odpowiedniemu poziomowi pH będą działać środki chemiczne, kąpiel będzie bezpieczna dla naszej skóry. Nie ma nic gorszego dla posiadacza basenu, jak woda w złym stanie.

Czy mogą występować inne kolory na testach paskowych?

Wszystko zależy od producenta. Może zdarzyć się, że skala niektórych testów może mieć inną kolorystykę. W testach paskowych mogą występować różne chemiczne wskaźniki pH, dające różna kolorystykę przy danym odczynie.

Czy testery paskowe są dokładne?

Z racji że test paskowy należy do grupy badań orientacyjnych, to ich wynik nie jest dokładny a mieści się w danym przedziale. Do dokładnych odczytów zalecane są fotometry lub stacje pomiarowe.

Czy pH i twardość wody to jest to samo?

Nie, pH informuje o tym czy woda jest kwaśna, czy zasadowa. Twardość wody wiąże się z ilością składników mineralnych w wodzie.

Czy w wodzie o niepoprawnym pH można się kąpać?

Jeśli wartość pH zbytnio nie wykracza poza idealny zakres, to kąpiel jest możliwa. Jednak przy nieodpowiednim poziomie środki chemiczne stają się nie skuteczne. Powodować to może problemy z utrzymaniem czystości w basenie.

FAQ - Pytania i odpowiedzi

Zapytaj specjalistę POOLSYSTEM.PL

Team Poolsystem.pl
Tomasz Tomkowicz

Specjalista Technologii Basenowej

Dziękuję, że przeczytałeś nasz artykuł, jeżeli masz więcej pytań lub potrzebujesz bardziej specjalistycznej pomocy - napisz do mnie korzystając z formularza.