Czyszczenie basenu, jak usunąć zabrudzenia

Rzeczy, o które się dba, służą dłużej – może i to banał i wszyscy o tym wiedzą, jednak każdy przedmiot wymaga innej konserwacji. O ile przy przedmiotach użytku codziennego takich jak buty, ubrania czy okulary, każdy wie jak je czyścić i pielęgnować, to z innymi może być problem. Wszak nie każdy jest ogrodnikiem i nie wszyscy potrafią dbać o ogród. Podobnie z basenami, one też wymagają specjalistycznej pielęgnacji. Nauczymy Cię jak zadbać o Twój basen po sezonie, przed sezonem oraz jak walczyć z glonami i mętną wodą.

  • Basen zewnętrzny należy przygotować do zimowania
  • Baseny stelażowe i dmuchane warto czyścić według zaleceń producenta
  • Środki chemiczne to podstawa czystości basenu, istnieją preparaty do różnych rodzajów zabrudzeń
  • Podstawą pielęgnacji basenu jest systematyczne i sumienne chemiczne i mechaniczne czyszczenie

Czyszczenie basenu po sezonie

Gdy mija lato i temperatura na zewnątrz nie pozwala na korzystanie z kąpieli, trzeba przygotować się na zimę i wyczyścić basen po sezonie. Basen pozostawiony „sam sobie” sprawi nam wiele problemów przy przygotowaniu go na sezon, a nawet może to uniemożliwić. Źle przygotowane elementy mogą się uszkodzić, a to może nas słono kosztować. Dlatego powinieneś zacząć od opróżnienia basenu z wody…
… ale nie całkowicie.

Krok 1 - Obniżenie poziomu wody

Pierwszym krokiem przy przygotowaniu basenu do zakończenia sezonu jest obniżenie wody do odpowiedniego poziomu. Przyjęło się, że linia wody powinna być ok. 20 cm niżej niż dysze napływowe. Woda w ujemnych temperaturach zamarza i zwiększa swoją objętość. Dlatego należy obniżyć poziom wody, aby ta nie rozsadziła elementów.

Krok 2 - Demontaż i czyszczenie

Ważne jest też, aby zdemontować wszystkie konieczne urządzenia basenowe, które mogą się uszkodzić pod wpływem niskim temperatur. Z filtra, pompy obiegowej i ciepła należy spuścić wodę, aby pozostałości nie uszkodziły urządzeń. Nieckę basenu należy wyczyścić z wszelkich zabrudzeń, aby spowolnić rozrost mikroorganizmów.

Krok 3 - Chemia basenowa

Ostatnim krokiem jest zastosowanie chemii basenowej. Wpierw regulujemy pH wody, później dolewamy środek na zimę i ewentualnie przykrywamy basen.

Czyszczenie basenu po zimie

Kilka miesięcy bez filtracji, ruchu wody i używania środków miesięcznych. Możemy sobie wyobrazić, co mogło się wydarzyć ze zbiornikiem. Jednak na zewnątrz robi się coraz cieplej i chciałoby się już skorzystać z relaksu w wodzie. Jak więc wyczyścić basen po zimie?

Krok 1 - Czyszczenie

Proces odwrotny jak w przypadku przygotowania do zimowania. Zacznij od wyczyszczenia widocznych zabrudzeń. Użyj do tego szczotki i siatki do wyławiania zanieczyszczeń na powierzchni. W ciągu zimy mogło nagromadzić się sporo nalotu i innych osadów. Jeśli nie przykryliśmy basenu, to z pewnością będą w nim liście i inne „śmieci”, które mogły dostać się tam wraz z wiatrem.

Krok 2 - Montaż urządzeń

Kolejnym krokiem będzie podłączenie do instalacji urządzeń, które zostały schowane na zimę. Pompa obiegowa, ciepła, filtry mogą wrócić na swoje miejsce, gdy za oknem temperatury będą wyższe. Po wykonaniu tego kroku możemy uzupełnić wodę do odpowiedniego poziomu i włączyć urządzenia, aby rozpocząć proces filtracji i obiegu wody.

Krok 3 - Regulacja parametrów wody

Ostatnim krokiem będzie wyregulowanie parametrów wody. Przy uruchomianiu basenu warto przeprowadzić chlorowanie szokowe, aby pozbyć się wszelkich mikroorganizmów ze „starej wody” i oczyścić „nową”.

Jak czyścić basen ogrodowy

Powyższe wskazówki i informacje dotyczą profesjonalnych basenów zewnętrznych, które wymagają szczególnej dbałości, ponieważ nie „schowa się ich” jak w przypadku ogrodowych basenów dmuchanych i stelażowych. Dlatego czyść basen ogrodowy w ten sposób:

Krok 1 - Spuszczenie wody

W celu dokładnego wyczyszczenia basenu najlepiej spuścić z niego całkowicie wodę. Niech nie odzywa się w was skąpiec. Rachunek za wodę, będzie o wiele mniejszy niż koszt nowego basenu, gdy ten się uszkodzi. Wodę można użyć do podlania kwiatków, ale poczekaj z tym, aż chlor w wodzie całkowicie się utleni, by nie zniszczyć swoich grządek.

Krok 2 - Czyszczenie niecki

Po opróżnieniu wody wnętrze basenu należy dokładnie wyczyścić z osadów, brudu i nalotów, które powstały podczas użytkowania. Dopiero tak wyczyszczony basen należy schować do suchego i ciepłego miejsca. Zaniedbania w tej materii wiążą się z rozwojem bakterii, pojawieniem pleśni. W niektórych przypadkach woda z płynem czyszczącym może nie wystarczyć. Istnieją specjalne środki do czyszczenia basenu. W przypadku delikatnych elementów basenu warto użyć miękkich gąbek i szmatek.

Warto zajrzeć do instrukcji obsługi, którą dołączył producent basenu. Pojawia się w niej wiele cennych informacji dotyczące czyszczenia i konserwacji. Producenci wskazują w nich jakie środki chemiczne są bezpieczne, a których kategorycznie unikać. Dobrze pielęgnowany basen ogrodowy posłuży nam lata.

Przydatne produkty

Jak wyczyścić basen z osadu i kamienia

Woda ma w sobie wiele składników mineralnych. Naturalnym procesem jest ich wytrącanie i osadzanie. Zabrudzenia są o tyle uporczywe, że bardzo dobrze trzymają się swojej powierzchni. Wiedzą to wszyscy, którzy mieli okazję czyścić kabinę prysznicową i armaturę łazienkową. Na szczęście istnieją specjalne preparaty, które ułatwiają czyszczenie powierzchni basenu z kamienia i wapiennego osadu. 

Niektóre z nich są bardzo silne i zawierają kwas solny, dlatego przed użyciem przeczytaj ulotkę z informacją dotyczącą stosowania takiego preparatu. Niezależnie od składu preparatu stosuje się go tak samo. Odpowiednią ilość nanosi się na powierzchnię. Odczekuje się kilka - kilkanaście minut w zależności od producenta. W tym czasie preparat rozpuszcza kamień i osad. Na koniec powierzchnię czyści się szczotką i spłukuje wodą.

Czyszczenie basenu kiedy woda staje się mętna

Mętny i mleczny kolor wody basenowej to widok, który nie jest pożądany przez nikogo. Na szczęście problem jest powszechny i bardzo znany, a to oznacza, że wyczyszczenie basenu kiedy woda staje się mętna nie jest wiedzą tajemną. Mleczny kolor pojawia się w momencie, gdy pływają w niej drobne zabrudzenia w formie zawiesiny. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być dwie.

Przyczyna 1 - Zbyt drobne zabrudzenia

Mętnienie pojawia się w momencie nieużywania środka do koagulacji. Niektóre z zanieczyszczeń pływających w wodzie są zbyt drobne, aby wyłapał je system filtracyjny. Dlatego wymagany jest proces fizyczny zwany koagulacją. Służy do tego specjalny preparat, który zbija drobne cząstki zanieczyszczeń w większe skupiska, które filtr jest w stanie zatrzymać. Po zastosowaniu tego środka woda powinna stać się klarowna.

Przyczyna 2 - Zbyt dużo chemii

Drugą przyczyną może być zbyt duża ilość środków chemicznych. Należy zaprzestać dozowanie takiej ilości preparatów i wyczyścić wodę według standardowej procedury. Ręczne oczyszczanie niecki, zmierzenie pH wody, wyregulowanie go do poziomu 7-7.4, zastosowanie flokulantu i filtracja wody. W takiej sytuacji również warto przeczyścić filtr, który również może być zabrudzony.

Zobacz wszystkie produkty, które pomogą w walce z mętną wodą w basenie

Czyszczenie basenu z piasku

Piasek w wodzie należy do tego rodzaju zabrudzeń, które bardzo łatwo wyczyścić. Jego drobinki są na tyle duże, że filtracja poradzi sobie z nim bez problemowo. Użycie odkurzacza basenowego również będzie skuteczne. Na rynku istnieją ręczne odkurzacze oraz automatyczne. Oba rodzaje w ekspresowym tempie poradzą sobie z tego rodzaju zabrudzeniem.

Ekspert Radzi!

Jak wyczyścić basen z glonów

Glony w basenie objawiają się zielonym zabarwieniem wody. To wystarczy, aby skutecznie zniechęcić do korzystania z kąpieli. Dzieje się tak, gdy zaniedbamy obowiązki właściciela basenu i pielęgnacja wody oraz niecki basenowej będzie niewystarczająca. Pojawienie się glonów w basenie oznacza, że przed nami trochę pracy związanej z przywróceniem czystości.

Przede wszystkim należy zacząć od wyczyszczenia filtra i przeprowadzenia chlorowania szokowego. Polega to na kilkukrotnym przekroczeniu normalnej dawki chloru. Służą do tego specjalne preparaty. Na zakończenie całej procedury czeka nas „mechaniczne” czyszczenie niecki basenu. Można zrobić to za pomocna szczotek i odkurzacza do basenu. Poza zieloną wodą, dodatkowym objawem pojawienia się glonów w basenie jest śliski nalot na dnie i ścianach basenu. Mechaniczne czyszczenie pozwoli na pozbycie się pozostałości.

Nie tylko przyjemności, ale obowiązki

Woda w basenie wymaga szczególnej pielęgnacji, jeśli chcemy, aby była nieskazitelnie czysta. Sprawę nie ułatwiają kąpiący się w niej ludzie, ale przecież od tego jest basen. Dlatego należy go regularnie czyścić za pomocą środków chemicznych i szczotek. Tylko w ten sposób, możemy liczyć na długą i bezpieczną zabawę. Sama procedura nie jest trudna i nie wymaga specjalistycznych umiejętności. Kluczem do sukcesu jest systematyczność i sumienność. W wodzie reakcje zachodzą bardzo szybko i niestety nie zawsze można „poczekać”.

Czy muszę czyścić basen zewnętrzny po sezonie?

Teoretycznie nie trzeba i można basen wyczyścić dopiero wiosną, jednak warto to zrobić. Ułatwi to pracę podczas otwierania basenu. Nie zapomnij jednak o środku do zimowania.

Jak radzić sobie z tłustymi osadami

Do czyszczenia tego rodzajów zabrudzeń służą specjalne środki. My polecamy Bordnet Spray lub HTH Czyszczący Linię Wody

Czy przykrywać basen przed zimą

Jeśli posiadasz specjalne przykrycie zimowe to tak, warto przykryć basen. Jednak nie może być to zwykła folia solaryczna, która zatopi się pod wpływem cieżąru.

Woda zrobiła się brązowa po dodaniu chloru

Jeśli woda zmieniła kolor na brązowy niedługo po dodaniu chloru, a ścianki nie są śliskie oznacza to, że w wodzie jest dużo żelaza. Należy użyć środka Metal Magic, który wytrąci żelazo z wody.

FAQ - Pytania i odpowiedzi

Zapytaj specjalistę POOLSYSTEM.PL

Team Poolsystem.pl
Tomasz Tomkowicz

Specjalista Technologii Basenowej

Dziękuję, że przeczytałeś nasz artykuł, jeżeli masz więcej pytań lub potrzebujesz bardziej specjalistycznej pomocy - napisz do mnie korzystając z formularza.