Ogrzewanie basenu

Ciepła woda mocno zwiększa komfort korzystania z basenu. Niestety polskie warunki klimatyczne nie rozpieszczają, a gorących dni w kalendarzu nie ma zbyt wiele. To tworzy opinie, że utrzymanie basenu zewnętrznego jest nieekonomiczne. Jednak wcale nie musi tak być, istnieje kilka możliwości podgrzewania wody, które nie zrujnują nas finansowo.

  • Przykrycie basenu folią zwiększa efektywność ogrzewania basenu
  • Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest używanie inwerterowej pompy ciepła
  • Istotnym parametrem jest COP, czyli współczynnik efektywności - im wyższy tym lepiej
  • W basenach wewnętrznych stosuje się urządzenia mogące pracować w bardzo niskich temperaturach

Artykuły powiązane

Ogrzewanie basenu

Morsowanie w Polsce staje się coraz popularniejsze, jednak wciąż jest to niszowe hobby. Człowiek z natury jest ciepłolubny, nie dziwi więc chęć kąpieli w ciepłych zbiornikach wodnych. Posiadając basen, też chcielibyśmy, aby woda w nim miała odpowiednią temperaturę.

Czytaj dalej
Ogrzewanie basenu
539 odsłony

Przegląd technologii

To od czego należałoby rozpocząć temat ogrzewania basenu, to odpowiedź na pytanie, jak nie tracić jego ciepła. Najważniejszym elementem jest przykrycie basenu i od tego trzeba zacząć. Dlatego podstawowym działaniem jest zakup foli bąbelkowej lub rolety, a w przypadku basenu zewnętrznego można pomyśleć o budowie zadaszenia.

Basen można ogrzać na różne sposoby. Najpopularniejszymi są trzy: wymiennik ciepła, pompa basenowa i grzałka elektryczna. Ważne, aby korzystać z dedykowanych urządzeń i montować je po konsultacji ze specjalistami. Ogrzewanie basenu należy „wpiąć” w instalację tłoczącą wodę, za filtrem i pompą basenową.

Używanie pompy ciepła to jeden z najbardziej efektywnych sposobów podgrzania basenu. Za wybraniem tego rozwiązania przemawiają koszty inwestycji i eksploatacji na stosunkowo niskim poziomie. Według nas jest to optymalne rozwiązanie, które stosujemy w swoich realizacjach. Metoda ta zyskuje na popularności w Polsce i innych krajach.

Pompa ciepła jest urządzeniem elektrycznym, które wykorzystuje temperaturę powietrza do podgrzania wody. Robi to za pośrednictwem tytanowego wymiennika, który znajduje się w jej wnętrzu. Powietrze atmosferyczne jest wykorzystywane do pozyskania ciepła i przeniesienia go na wodę basenową.

Rozwiązanie to jest stosowane najczęściej w basenach wewnętrznych. Basenowy wymiennik ciepła podłączony do domowej instalacji C.O. ogrzewa wodę wewnątrz niecki. Dodatkowo instalacja wyposażona jest w czujnik temperatury oraz termostat. To te narzędzia odpowiedzialne są za utrzymywanie pożądanej temperatury.

W przypadku tego rodzaju ogrzewania trzeba dokładnie dobrać odpowiedni wymiennik oraz moc pieca C.O. Choć rozwiązanie jest bardzo wygodne, to nie należy do najtańszych w eksploatacji. Dodatkowo warto je uzupełnić o basenową pompę ciepła.

Wykorzystywanie grzałek elektrycznych do podgrzania wody to rozwiązanie tanie w zakupie, ale bardzo drogie w utrzymaniu i eksploatacji. Dlatego nie rekomendujemy tego rozwiązania. Grzałka elektryczna pozwala na szybkie nagrzanie wody, jednakże z perspektywy naszego portfela, jakiekolwiek racjonalne uzasadnienie zakupu może mieć wyłącznie przy bardzo małych basenach lub wannach spa.

Na niektórych stronach internetowych można przeczytać jeszcze o kolektorach słonecznych do podgrzewania wody basenowej. Specjalnie się na nich nie skupiamy, gdyż naszym zdaniem jest to technologia dosyć przestarzała i mało efektywna. Jej atutem jest korzystanie z energii słonecznej oraz temperatury powietrza co zapewne jest w dzieisjeszych czasach tematem nośnym.

Przydatne produkty

Basen kryty, czy używa się tej samej pompy?

Do basenów wewnętrznych i zewnętrznych stosuje się te same urządzenia. Choć z racji, że baseny kryte są zwykle całoroczne , to zalecamy pompy ciepła mogące pracować w bardzo niskiej temperaturze. Na rynku istnieją modele, które pracują przy temperaturze sięgającej -15 stopni Celsjusza i zostały stworzone specjalnie dla basenów wewnętrznych (np. Fairland INVER X TURBO)

Baseny kryte z oczywistego względu o wiele łatwiej dogrzać, ponieważ zmienność warunków takich jak temperatura i wilgotność powietrza jest mniejsza. Profesjonalny projektant technologii jest w stanie dobrać optymalny układ oraz obliczyć koszty miesięcznego utrzymania. Sprawa komplikuje się przy basenach zewnętrznych, na które oddziałuje więcej zmiennych czynników takich jak m.in. nasłonecznienie. Nie oznacza to, że mamy rezygnować z tego rozwiązania.

Ogrzewanie pompą ciepła

Dobrze dobrana pompa ciepła do basenu jest gwarantem komfortowej i stabilnej temperatury wody. Przy wyborze należy zwrócić uwagę na COP (Coefficient of Performance), czyli współczynnik efektywności chłodniczej. Jest to stosunek oddawanej mocy grzewczej do mocy pobieranej przez pompę. Przykładowo, jeżeli COP ma wartość 8, a pompa pobiera 1kW mocy, to oddaje 8 razy więcej mocy grzewczej, czyli 8kW. Współczynnik ten jest zmienny i rośnie wraz z temperaturą powietrza.

Pompa ciepła to najlepsze rozwiązanie do ogrzewania basenów ogrodowych, zarówno tych profesjonalnych, jak i stelażowych, czy rozporowych. Pod względem wydajności i kosztów eksploatacji, to rozwiązanie najbardziej opłacalne. Montaż pompy ciepła do basenu nie jest skomplikowany i można go wykonać już na użytkowanych obiektach.

Na rynku dostępne są małe pompy „ON/OFF” do typowych basenów ogródkowych, jak i w pełni zaawansowane pompy inwerterowe. Mnogość modeli pozwoli na dopasowanie do każdej potrzeby i jej zaspokojenie.

Klasyczne pompy ON/OFF

Pracują ze stałą wydajnością, bez zmian obrotów sprężarki i wentylatora

Pompy ciepła z częściową technologią inwerterową

Posiadają kilka poziomów wydajności sprężarki i wentylatora, które dostosowują swoją moc do spadku temperatury. W razie dużego zapotrzebowania na ciepło pompa działa na najwyższych obrotach, przy niskim zwalnia. Różnice w wydajności mają duży wpływ na energooszczędność.

Pompy ciepła z pełną technologią inwerterową

To najbardziej zaawansowane technologicznie, najefektywniejsze i najbardziej energooszczędne pompy. Niestety wiąże się to również z wysoką ceną urządzenia. Płynnie dostosowują swoją wydajność, jednocześnie charakteryzują się najwyższym współczynnikiem COP i najcichszą pracą.

Jak przygotować basen do ogrzewania

Niezależnie od wyboru metody ogrzewania basenu należy go odpowiednio przygotować w taki sposób, aby jak najbardziej ograniczyć straty ciepła. Żadna metoda podgrzewania wody, nie będzie efektywna w momencie, gdy nie zadbamy o odpowiednie warunki. Przede wszystkim, - o czym już wspominaliśmy - nieużytkowany basen, to przykryty basen. Zakrycie zbiornika np. folią bąbelkową w znacznym stopniu ograniczy parowanie wody, a to ma ogromny wpływ na utratę ciepła.

Dodatkowo warto wykorzystać warunki pogodowe oraz fizykę. Jeśli dopiero planujemy budowę albo mamy basen stelażowy warto usadowić go w nasłonecznionym miejscu. Promienie słoneczne w naturalny sposób będą ogrzewały wodę. Nieckę basenu warto zgłębić w gruncie. Ziemia dobrze izoluję, przez co strata ciepła będzie mniejsza. Dodatkowo warto pomyśleć o osłonięcie basenu przed intensywnymi ruchami powietrza, czyli przed wiatrem. Patrząc na przykłady z życia — gdy mamy na widelcu lub w szklance coś gorącego to dmuchamy, aby to ochłodzić. Podobnie temperaturę traci woda w zbiorniku.

Ekspert Radzi!

Ogrzewanie basenu zimą

Każdy chciałby mieć możliwość korzystania z basenu przez cały rok. W przypadku basenów wewnętrznych jest to proste, niezależnie od pory roku. Sprawa komplikuje się przy tych, które znajdują się na zewnątrz. Nie jest to niemożliwe, ale ogrzewanie takiego basenu zimą jest bardzo drogie i wymaga odpowiedniego przygotowania, zarówno samej niecki, jak i instalacji wokół niej. Zbiornik należałoby ogrzewać za pomocą wymiennika ciepła lub grzałki elektrycznej. Jest to nieopłacalne i zrujnowałoby to nasz domowy budżet. Dlatego baseny zewnętrzne na zimę należy wyłączyć z użytku.

Ile prądu zużywa pompa ciepła

Jak pisaliśmy wcześniej trudno wyliczyć koszt zużycia prądu w przypadku basenu zewnętrznego, ponieważ warunki mające na to wpływ są bardzo zmienne. Istnieją skomplikowane wzory matematyczne, pozwalające na policzenie zapotrzebowania i czasu wymaganego do podgrzania wody, które uwzględnia się podczas tworzenia projektów basenowych. Konsument wymaga jednak prostej informacji. Dlatego pokusimy się na mocne uproszczenia.

Zobacz obliczenia

Dla basenu o objętości 43 m3 (4 m x 8 m x 1,35 m) odpowiednim wyborem będzie pompa o mocy grzewczej 9,6 kW przy parametrach A26 °C / W 26 °C (A – powietrze, W – woda) oraz 6,5 kW przy A15 °C / W26 °C. To urządzenie będzie pobierać moc ok. 1,5 kW (patrz. współczynnik COP).

Przyjmijmy, że pompa będzie pracować przez 8 godzin, a jedna kWh kosztuje 0,6 zł.

8 godz x 1,5 kW = 12 kWh
12 kwH x 0,6 zł = 7,2 zł

Koszt zużycia prądu przy tych parametrach to 7,2 zł na dzień. Najbardziej kosztowne jest pierwsze podgrzanie basenu, to wtedy pompa zużywa najwięcej energii. Później, gdy woda osiągnie odpowiednią temperaturę, urządzenie nie będzie zużywać tyle prądu. Oznacza to, że koszt eksploatacji będzie niższy.

Wymienione wcześniej dane, na których oparliśmy swoje obliczenia to informacje podawane przez producenta urządzenia. Są one dostępne w naszym sklepie i na ich podstawie możemy obliczyć orientacyjne zapotrzebowanie na prąd. Duży wpływ na ilość zużywanej energii będzie miał wybór rodzaju i modelu pompy ciepła. Najoszczędniejszą jest pompa inwerterowa, później ta z częściową technologią inwerterową, a na końcu pompa standardowa ON/OFF.

*Kalkulacje biorą pod uwagę takie dane jak użytkowanie basenu przez ok. 4 godziny dziennie, przez resztę dnia jest przykryty folią. Dodatkowo w wyliczeniach przyjęto, że straty cieplne zostaną zrównoważone przez promienie słoneczne.

Ile kosztuje ogrzewanie basenu

W porównaniu do innych wymienionych rozwiązań pompa ciepła jest najtańszą i najefektywniejszą metodą podgrzewania wody basenowej. Na wykresie łatwo możemy zauważyć ile kosztować będą nas inne metody ogrzania basenu o wielkości 42 m3.

Ogrzewanie basenu nie musi drążyć dziury w naszym portfelu. Odpowiednio dobrana technologia i zmniejszanie utraty ciepła pozwoli na efektywne podgrzewanie wody niskim kosztem. To niezwykle korzystnie odbije się na komforcie korzystania z basenu. Budując basen, warto już wcześniej pomyśleć o optymalnym rozwiązaniu. W przypadku bardzo małych basenów stelażowych lub dmuchanych nie warto wydawać pieniędzy na ogrzewanie wody, ta łatwo nagrzeje się od słońca.

Czy pompą ciepła do basenu można ogrzewać dom?

Nie, pompy ciepła służą jedynie do ogrzewania wody basenowej. Mimo swojej nazwy same nie tłoczą wody, a muszą być podłączone do pompy obiegowej.

Jak długo nagrzewa się woda w basenie?

Wszystko zależy od warunków - wielkości basenu, pogody itp. Podgrzanie wody do odpowiedniej temperatury może zająć nawet kilka dni. Wtedy pompa pobiera najwięcej prądu, później jedynie podtrzymuje temperaturę co jest bardziej energooszczędne.

Co to bypass i czy jest potrzebny?

Bypass jest niezbędny do poprawnego montażu pompy ciepła. Dzięki niemu w razie awarii pompy możemy "odpiąć" ją z instalacji bez konieczności wyłączania filtracji. Bypass służy również do regulacji przepływu wody. Istnieją modele pomp o małej mocy do basenów ogrodowych, które można podłączyć bezpośrednio.

Czy do basenu INTEXowego można podłączyć pompę ciepła?

Tak, istnieje taka możliwość.

FAQ - Pytania i odpowiedzi

Zapytaj specjalistę POOLSYSTEM.PL

Team Poolsystem.pl
Tomasz Tomkowicz

Specjalista Technologii Basenowej

Dziękuję, że przeczytałeś nasz artykuł, jeżeli masz więcej pytań lub potrzebujesz bardziej specjalistycznej pomocy - napisz do mnie korzystając z formularza.

Szukaj odpowiedzi w naszej bazie wiedzy

Ogrzewanie basenu

Morsowanie w Polsce staje się coraz popularniejsze, jednak wciąż jest to niszowe hobby. Człowiek z natury jest ciepłolubny, nie dziwi więc chęć kąpieli w ciepłych zbiornikach wodnych. Posiadając basen, też chcielibyśmy, aby woda w nim miała odpowiednią temperaturę.

Czytaj dalej
Ogrzewanie basenu
539 odsłony

Dezynfekcja basenu aktywnym tlenem

Woda w basenie, aby utrzymać swoją czystość, musi być uzdatniania mechanicznie (filtracja, ruch wody), jak i środkami chemicznymi. Dopiero tak skomponowany duet pozwoli nam na krystalicznie czystą wodę, wolną od glonów. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie dezynfekować wodę.

Czytaj dalej
Chemia basenowa
274 odsłony

Pompa do basenu, co to, po co?

Basen w ogrodzie lub na działce w upalne dni to marzenie wielu osób. Jednak sporo z nich nie jest świadoma, że aby korzystać z uroków kąpieli przez całe lato, nie wystarczy postawić zbiornik i zalać go wodą. Trzeba również dbać o to, aby woda była krystalicznie czysta i nie tworzyły się w niej glony oraz drobnoustroje.

Czytaj dalej
Technologia Basenowa
630 odsłony

Zimowanie basenu, czyli jak zakończyć sezon

Koniec lata to wzmożony czas dla każdego. Dzieci idą do szkoły, kończy się sezon urlopowy. Nie możemy jednak zapomnieć o tym, że czeka nas sporo pracy nad tym, aby basen, z którym wiążemy tyle pięknych wspomnień przygotować na nadchodzące chłodne dni.

Czytaj dalej
Czyszczenie basenu
271 odsłony