Mętna woda, kolor mleczny - jak oczyścić

Kraina mlekiem i miodem płynąca… choć każdy by chciał w takim miejscu żyć, to nie każdy chciałby to „mleko” w basenie mieć. Czasem jednak zdarza się, że woda, którą mamy w basenie mętnieje i przybiera niespodziewany kolor biały. Z pewnością nie jest to żaden „cud”, a oznaka tego, że z wodą dzieje się coś niedobrego. Na szczęście nie jest to problem nierozwiązywalny i nie wiąże się z wymianą całej wody w basenie.

  • Mleczny kolor i mętna woda wiąże się z tym, że w wodzie pływają drobiny, tworząc zawiesinę
  • Mętnienie może również być spowodowane przez duże stężenie składników mineralnych
  • Stosowanie koagulantów to przepis na krystalicznie czystą wodę

Woda w basenie jest mętna, mleczna i nieprzyjemnie pachnie

Mleczny kolor i mętna woda wiąże się z tym, że w wodzie pływają drobiny, tworząc zawiesinę, która daje efekt „mleka”. Dzieje się tak, gdy zaniedbamy czyszczenie basenu. W wodzie znajduje się za dużo zanieczyszczeń organicznych. Dlatego dodatkowo pojawił się nieprzyjemny zapach.

Najwyraźniej stosowaliśmy za mało środka dezynfekującego, stąd te objawy. Jeśli z ręką na sercu możemy powiedzieć, że stosowaliśmy się do zaleceń producenta, to rzuć okiem na filtr. Prawdopodobnie jest zabrudzony, gdyż nie był regularnie płukany.

Niezależnie od tego, czy stosowaliśmy za mało chemii, czy filtr nie był należycie czyszczony „naprawa” wody wygląda w ten sam sposób.

Dokładnie wypłucz filtr basenowy:

O tym punkcie klienci dosyć często zapominają, a niewątpliwie regularne płukanie filtra, jest gwarantem utrzymania złoża w dobrej kondycji oraz optymalnego przepływu wody przez filtr basenowy.

Przy umiarkowanym korzystaniu z basenu filtr należy płukać raz na 14 dni, natomiast przy zwiększonym obłożeniu raz na 7 dni.

    Sprawdź pH wody basenowej na pomocą odpowiedniego testera.

    Wyreguluj pH do odpowiedniego poziomu:

    W zależności od wskazań jakie uzyskałeś przy pomiarze wody za pomocą testera, musisz teraz doprowadzić pH wody w basenie do poziomu 7,0 – 7,4. To właśnie w tym przedziale chlor będzie działał w sposób optymalny uzyskując swoją maksymalną efektywność chemiczną. 

    Oczywiście do obniżenia pH wody zastosuj preparat pH Minus a do podwyższenia pH wody zastosuj odpowiednio środek pH Plus.

    Przeprowadź chlorowanie szokowe – zastosuj chlor szokowy:

    Ta procedura to nic innego jak nagły wzrost zawartości chloru w wodzie, dzięki któremu zlikwidujemy wszystkie mikroorganizmy, które występują w basenie.

    Tak zwane "przechlorowanie" to inaczej punkt przełamania, dzięki któremu uzyskamy efekt krystalicznie czystej wody w basenie. 

    Procedura (przy włączonej filtracji)

    1. Rozpuść w wiadrze odpowiednią dawkę chloru szokowego w ciepłej wodzie i rozlej wzdłuż linii brzegowej basenu
    2. Ewentualnie za dozuj granulat bezpośrednio do skimmera
    3. Pozostaw włączoną filtrację na min. 48 godzin
    4. Po ok. 24 godzinach zbadaj wodę basenową odpowiednim testerem lub fotometrem. 
    5. Nie korzystaj z basenu dopóki docelowa zawartość chloru w wodzie nie zbliży się do wartość 0,6 mg/l 
    6. Po 48 godzinach wypłucz ponownie filtr basenowy i rozpocznij dezynfekcję tabletkami wielofunkcyjnymi długo rozpuszczalnymi.

    Zastosuj koagulant w postaci nabojów:

    Wraz z zastosowaniem omówionego wcześniej chlorowania szokowego, dołącz do działania również flokulant w nabojach - wspomoże on krystalizację wody oraz spowoduje zbieranie się zabrudzeń w tzw. "kłębki" – innymi słowy, usprawni to proces filtracji.

    Uwaga: Po zastosowaniu koagulantu filtr basenowy (planowo) szybciej się zabrudzi i będzie wymagał szybszego wypłukania.

    Nieprzerwanie fifltruj wodę przez 48 godzin, a później ponownie wypłucz filtr

    Ekspert Radzi!

    Woda w basenie jest mętna, a ściany są chropowate i szorstkie

    Mętność i mleczny kolor to nie tylko oznaki zaniedbań związanych z czystością. Choć wodociągi starają się o jak najlepsze parametry wody, to ta może być zbyt twarda. Spowodowane to jest głównie przez duże stężenie składników mineralne, głównie sole wapnia i magnezu. To właśnie one wytrącają się i powodują mętnienie wody.

    Łatwo to rozpoznać, gdyż na ścianach basenu pojawia się szorstki i chropowaty nalot. To właśnie osadzony kamień. Nie ma w tym naszej winy, ot taka woda. Na szczęście jesteśmy w stanie zmienić stan rzeczy i sprawić, że woda będzie klarownie czysta.

    Mechanicznie za pomocą szczotki usuń zanieczyszczenia:

    Przed przystąpieniem do całej procedury spróbuj ręcznie zdrapać osad za pomocą szczotki lub odkurzacza ze ścian.

      Dokładnie wypłucz filtr basenowy:

      Przy umiarkowanym korzystaniu z basenu filtr należy płukać raz na 14 dni, natomiast przy zwiększonym obłożeniu raz na 7 dni.

        Zastosuj środek do regulacji twardości wody:

        Woda z kamieniem jest "twarda", dlatego należy użyć specjalnych środków chemicznych do basenu zmiękczających wodę.

        Jeśli kamienia nie można usunąć za pomocą szczotki i odkurzacza, należy użyć środka do czyszczenia niecki basenowej

        Wyreguluj pH do odpowiedniego poziomu:

        W zależności od wskazań jakie uzyskałeś przy pomiarze wody za pomocą testera, musisz teraz doprowadzić pH wody w basenie do poziomu 7,0 – 7,4. To właśnie w tym przedziale chlor będzie działał w sposób optymalny uzyskując swoją maksymalną efektywność chemiczną.

        Przydatne produkty

        Koagulacja źródłem krystalicznej wody

        Krystalicznie czysta woda, to cel każdego właściciela basenu. Efekt jest do osiągnięcia, jeśli będziemy stosować się do trzech najważniejszych zasad: filtracja, stosowanie chemii basenowej, czyszczenie mechaniczne.

        Sumienne stosowanie się do zaleceń producentów chemii i wysokojakościowe urządzenia to gwarancja krystalicznie czystej wody, bez żadnych objawów mętnienia i zmiany koloru.

        Zobacz wszystkie produkty kategorii koagulanty i flokulanty do basenu

        Piasek w moim filtrze po użyciu flocka jest twardy jak kamień

        To znak, że zostało użyte za dużo środka koagulującego. Niestety, ale sytuacji nie uda się uratować i pozostaje całkowita wymiana złoża filtracyjnego.

        Woda zrobiła się mętna po użyciu antyglonu

        Przedawkowanie środka przeciwglonom również powoduje mętnienie wody. Wystarczy go odstawić, a sytuacja wróci do normy.

        Jak sprawdzić czy woda jest twarda?

        Istnieją specjalne testery paskowe, dzięki którym w łatwy sposób można sprawdzić jaki poziom twardości ma nasza woda. Niektóre z fotometrów również dają taką możliwość.

        FAQ - Pytania i odpowiedzi

        Zapytaj specjalistę POOLSYSTEM.PL

        Team Poolsystem.pl
        Tomasz Tomkowicz

        Specjalista Technologii Basenowej

        Dziękuję, że przeczytałeś nasz artykuł, jeżeli masz więcej pytań lub potrzebujesz bardziej specjalistycznej pomocy - napisz do mnie korzystając z formularza.