Piece do sauny, Kompendium wiedzy

Gdy nas „łupie” korzystamy z maści rozgrzewających, Finowie w takich przypadkach wchodzą do sauny. Takie miejsca kojarzą nam się głównie z kompleksami SPA & Wellness. Jednak w ostatnich latach coraz bardziej popularne jest budowanie małych kabin w zaciszu domowym, po to, aby np. zrelaksować się po ciężkim dniu w pracy.

  • Korzystanie z sauny ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie
  • Piec opalany drewnem to tradycyjne rozwiązanie, które wymaga przewodu kominowego
  • Piece elektryczne to nowoczesne rozwiązanie, którego moc dobiera się na podstawie kubatury sauny
  • Piece kombi łączą zalety sauny suchej i parowej
  • Sauny infrared pozwalają na korzystanie z kąpieli osobom, które nie mogą używać tradycyjnej sauny z powodu przeciwwskazań

Artykuły powiązane

Chemia do wanny SPA | Jacuzzi - jaką wybrać i jak używać?

Beztroski relaks w jacuzzi to tylko jedna strona medalu. Bezpieczne korzystanie z wanny SPA wiąże się z regularnym czyszczeniem i konserwacją. Podpowiemy jaką chemię wybrać oraz jak powinno się ją stosować. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się czystą i bezpieczną dla zdrowia wodą.

Czytaj dalej
Spa i Wellness
20978 odsłony

Jak działa piec do sauny

Nie ma sauny bez pieca. To on nagrzewa powietrze do wysokich temperatur, sprawiając, że w pomieszczeniu panuje klimat sprzyjający sesjom kąpielowym. Jednak jak działa serce sauny? Zasada działania jest niezmienna od początku długiej historii korzystania z sauny. Specjalne kamienie rozgrzewane są do wysokich temperatur, a te oddają ciepło, nagrzewając pomieszczenie. Wraz z rozwojem technologii pojawiły się piece elektryczne. Zasada jednak jest niezmienna – trzeba rozgrzać kamienie. Aby zwiększyć wilgotność powietrza, często polewa się je wodą. Pozwala to na stworzenie delikatnej pary, która koi zmysły korzystających z sauny.

Rodzaje pieców do sauny

Na rynku istnieje wielu producentów pieców do sauny. Jak można się domyślać, te najlepsze pochodzą ze „stolicy saunowania” - Finlandii. Piece różnią się od siebie wyglądem i mocą. Wraz z rozwojem technologii i uproszczenia budowy saun, powstały piece elektryczne. Są równie wydajne, jak te klasyczne i pozwolą na zbudowanie sauny w każdym miejscu, oczywiście z dostępem do prądu elektrycznego. Zacznijmy jednak od tradycji...

Piece do sauny opalane drewnem

Piece opalane drewnem to tradycyjna metoda rozgrzewania sauny. Osiągają bardzo wysoką temperaturę, która może osiągać ponad 100 stopni Celsjusza przy 10-procentowej wilgotności. Proces nagrzania jednak trwa dłużej. Przygotowane drewno rozpala się w palenisku. Zazwyczaj ma ono przeszklone drzwiczki, wiec możemy w łatwy sposób sprawdzić, czy nie trzeba dorzucić do pieca. Dodatkowo spełnia ono inne zadanie – buchający ogień i dźwięk strzelającego drewna jest niezwykle klimatyczny i relaksujący. Doskonale znamy to uczucie, gdy obserwujemy ogień w domowym palenisku. Spaliny z pieca wypuszczane są przez komin, który musi być podłączony do oddzielnego przewodu wentylacyjnego. To nieco komplikuje sprawę, jeśli chcemy postawić taki piec w domowej saunie, a nie ogrodzie. Dodatkowo trzeba zapewnić sobie miejsce na składowanie drewna. Z racji wysokich temperatur, odległości od elementów palnych muszą być większe niż w innych technologiach, a to sprawia, że dla wygody korzystania kubatura kabiny sauny musi być większa.

Piec opalany drewnem w swojej konstrukcji ma specjalne miejsce, gdzie osadza się kamienie, które się nagrzewają. Zasada działania jest identyczna, jak w przypadku pieców kaflowych. Kamienie można zraszać wodą, bez obawy, że przygaśnie nam palenisko. Nowoczesne modele pieców na drewno przybierają różne kształty, niektóre są obudowane blachą, inne otoczone całkowicie kamieniami. Rozwiązanie z pewnością skierowane jest do miłośników tradycji i „rytuałów”. Z czasem jednak używanie takiego pieca może stać się uciążliwe dla tych, którzy chcą zażyć szybko kąpieli dla relaksu po ciężkim dniu.

Piece elektryczne

Wraz z rozwojem technologii i chęcią ułatwienia konstruowania domowych saun stworzono piece elektryczne. Są zdecydowanie mniejsze i łatwiejsze w obsłudze, bo nie potrzebują przewodów kominowych, nie trzeba rozpalać paleniska, a po prostu włącza się je guzikiem lub pokrętłem. Nie nagrzewają się tak mocno, jak tradycyjne piece, jednak wciąż osiągają bardzo wysoką temperaturą sięgającą ponad 90 stopni Celsjusza. Z racji tego, że elementem grzewczym są specjalne grzałki, które rozgrzewają kamienie, to projektanci nie są ograniczani konstrukcyjnie. Piece elektryczne przybierają różne kształty – kule, graniastosłupy, walce. Ograniczeniem jest jedynie wyobraźnia, pamiętać jednak należy o rozsądku, aby jak najefektywniej oddawały ciepło.

Producenci wychodząc naprzeciw oczekiwaniom konsumenta, stworzyli piece dwufunkcyjne popularnie zwane „combi”. Stanowią one połączenie zwykłego pieca elektrycznego ze specjalnym pojemnikiem na wodę lub aromaty zapachowe. Zamontowany jest blisko komory z kamieniami. Wysoka temperatura powoduje parowanie zawartości. Dzięki temu wzrasta wilgotność w pomieszczeniu i możemy mówić o saunie parowej. To dobre rozwiązanie dla tych osób, które nie chcą inwestować i rozbudowywać kabiny w dodatkowy sprzęt, jakim są generatory pary.

Zobacz wszystkie produkty w kategorii piece do sauny

Sterowanie piecem elektrycznym - więc jaka jest różnica?

Skoro w tradycyjnych rozwiązaniach dorzuca się drewna, to jak jest tutaj? Wszystko zależy od modelu. Niektóre z piecy mają wbudowane sterowanie na obudowie, inne wymagają zewnętrznego sterownika. To drugie rozwiązanie jest wygodniejsze, ponieważ pozwoli uruchomić piec bez wchodzenia do kabiny.

Piece elektryczne pozwalają na precyzyjniejsze sterowanie temperaturą w saunie. Umożliwiają również zaprogramowanie na daną godzinę. Dzięki temu nie będziemy musieli czekać na rozgrzanie sauny, a wejdziemy do idealnie przygotowanego pomieszczenia. Nowoczesne sterowniki mają moduł wifi, dzięki któremu piecem będziemy mogli sterować przez telefon z każdego miejsca. Nawet poza domem! Ciężki dzień w pracy, powrót ze stoku narciarskiego, nagła chęć relaksu – parę kliknięć w telefonie i sauna będzie przygotowywana.

Generatory pary

Dla tych jednak, którzy chcą zasmakować sauny parowej, istnieją urządzenia nazwane generatorami pary. W przeciwieństwie do pieców te montuje się na zewnątrz pomieszczenia. W kabinie znajdują się jedynie dysze, przez które wpada para. Podczas sesji temperatura powietrza jest znacznie niższa, bo osiąga ok. 50 stopni Celsjusza, wzrasta za to wilgotność powietrza do 40%.

Istotna też jest lokalizacja, ponieważ generator pary pobiera wodę bezpośrednio z instalacji hydraulicznej domu. Dlatego też wymagać będzie bliskiego umiejscowienia lub przebudowy instalacji hydraulicznej.

Zobacz generatory pary, które są dostępne w naszym sklepie

Ekspert Radzi!

Jaki piec do sauny parowej

Jak już wcześniej napisaliśmy, aby uzyskać w pełni warunki sauny parowej, wymagany jest generator pary. To zewnętrzne urządzenie, które za pomocą elektrod zanurzonych w wodzie powoduje powstawanie sterylnej i czystej pary. Generator wytwarza jej niezbędną ilość, aż do czasu kiedy temperatura osiągnie odpowiedni poziom. Ekonomiczniejszym rozwiązaniem jest zakup pieca dwufunkcyjnego tzw. combi. Pozwala on na tworzenie delikatnej pary dzięki specjalnemu pojemnikowi na wodę i olejki zapachowe. Pojemnik ten jest zintegrowany z piecem, dzięki czemu nie wymaga dodatkowego miejsca i dostosowywania instalacji. Pamiętać należy jednak, że piece combi nie są w stanie wytworzyć tyle pary co sam generator.

Jaki piec do sauny suchej

Do stworzenia wymarzonej sauny mamy szereg możliwości, jeśli chodzi o dobór pieca. Idealnie nadadzą się tu tradycyjne piece opalane drewnem, jak i nowoczesne piece elektryczne. Te drugie są lepszym rozwiązaniem, ponieważ nie wymagają specjalnej infrastruktury. Na rynku prym wiodą takie marki jak Harvia, HUUM, Tylo.

Mnogość modeli i ich wygląd pozwoli na dopasowanie pod indywidualny gust klienta. Idealny piec do sauny suchej znajdą miłośnicy klasyki, a także fani modernistycznych kształtów. Dodatkowo niektóre modele pieców elektrycznych można zawiesić na ścianie. To idealne rozwiązanie dla pomieszczeń o małej kubaturze. Pozwoli to zaoszczędzić miejsce w kabinie, dzięki czemu zmieści się więcej osób, a dodatkowo ułatwia to czyszczenie całego pomieszczenia

Jaki piec do sauny ogrodowej

Wraz ze wzrostem popularności na „saunowanie” producenci ułatwiają budowę i tworzą gotowe kabiny, które można zamontować w domu. Jednak największą furorę robią ogrodowe sauny beczkowe. To estetyczne rozwiązanie pozwalające na postawienie kabiny przed domem w ogrodzie lub ogródku działkowym. Rozwiązanie nie należy do najtańszych, bo „beczka” może kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, jednak efekt jest piorunujący. Szczególnie zimą ułatwi sprawę fanom hartowania się śniegiem.

Rozwiązanie jest o tyle komfortowe, że mamy całkowitą dowolność w doborze pieca. Pomieszczenie z racji owalnego kształtu bardzo dobrze rozprowadza ciepło, a więc rozgrzanie go zajmuje o wiele mniej czasu. W ogrodowej saunie beczkowej możemy zamontować piec opalany drewnem lub elektryczny. W przypadku tego pierwszego mamy ułatwioną sprawę związaną z kominem. Sauny są wykonane z drewna i w łatwy sposób można go wypuścić na zewnątrz. Istnieją również modele przygotowane do montażu takiego pieca. W swojej konstrukcji mają przygotowany przewód kominowy. Rozwiązanie dobre w momencie, gdy nie mamy możliwości podłączenia się do sieci elektrycznej.

Jeśli mamy tę sposobność, można pomyśleć o piecu elektrycznym. Plusy tego rozwiązania wymieniono wcześniej. Wygoda, łatwość obsługi i dużo zaoszczędzonego czasu, to bardzo wielki skrót tego, co przemawia za tym wyborem. Oba rozwiązania w przypadku sauny ogrodowej są optymalne, a wybór należy do osobistych preferencji klienta.

Przydatne produkty

Sauna Infrared – sauna na podczerwień

Jedną z nowocześniejszych metod terapeutycznych sesji są sauny na podczerwień. Budowa takowych wymaga zakupu specjalnych promienników Infrared. Jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które z różnych przyczyn otrzymały przeciwskazania do korzystania z tradycyjnych saun. Różnica w działaniu jest bardzo spora. Promienniki podczerwieni bezpośrednio oddziałują na nasze ciało. Wnikają w głąb, rozgrzewając tkankę mięśniową. Różnica jest o tyle ważna, iż dzięki temu że nie ogrzewają mocno powietrza, temperatura w kabinie jest o wiele niższa niż w tradycyjnym rozwiązaniu.

Sauny Infrared bardzo szybko uzyskują wymaganą temperaturę. Dzięki czemu są ekonomicznym rozwiązaniem. Do otrzymania optymalnej temperatury promienniki podczerwieni potrzebują kilkunastu minut. Sauna Infrared jest zalecana przez lekarzy, ponieważ łączy zalety tradycyjnej sauny z pominięciem przeciwwskazań. Sesje wyglądają identycznie jak w przypadku kabin z piecami, jednak sesje mogą trwać dłużej i są przyjemniejsze dla osób, mających problemy z oddychaniem w saunie suchej czy parowej.

Jak dobrać piec do sauny

Gdy przemyślimy wszystkie za i przeciw wszystkich rozwiązań oraz zdecydujemy się na budowę sauny, to przyjdzie moment, gdy staniemy przed wyborem serca sauny – pieca. Wiele osób zastanawia się jaki piec kupić. Odpowiedź może być zaskakująca – taki jaki nam się podoba. Jednak musi mieć odpowiednią moc. Producenci oferują te same modele w różnych wariantach „mocowych”, dlatego nie powinno być problemu odnaleźć odpowiedni dla siebie piec. Pytanie brzmi jak dobrać odpowiednią moc pieca do sauny, tak aby nie była za mocna, ani za słaba. Wszystko dla dobra portfela i przyjemności z korzystania.

Zasada jest bardzo prosta, 1m3 sauny odpowiada 1 kW mocy pieca. Zawsze jest jednak jakieś „ale”. Kabina sama w sobie jest izolowana, przez co nie traci ciepła. Jednak mogą pojawić się w niej elementy nieizolowane (np. szklane drzwi), które zmniejszają efektywność działania. Jak obliczyć moc dla takiego pomieszczenia? Najłatwiej sztucznie dodać 1,5 m3 kubatury za każdy 1 m2, powtórzę metr kwadratowy przeszklenia.

Zobacz przykład obliczenia

Kabina ma wymiar 6,4 m3, a więc powinniśmy kupić piec o mocy 6 kW. Jednak jednym z elementów są przeszklone drzwi o wymiarze 1,8 m x 0,8 m (1,44m2), a to oznacza że musimy dodać 1,5 m3 do kubatury

6,4m3 + 1,5 m3 = 7,9 m3

Wynika z tego, że lepiej wybrać model o mocy 7,5-8 kW. Zasada ta nieco rozmydla nam się przy piecach o dużej mocy, dlatego dla ułatwienia prezentujemy tabelę doboru pieca do sauny. Na jej podstawie w łatwy sposób wybierzemy odpowiednią moc.

Poza mocą, przy wybieraniu pieca warto też zwrócić uwagę na zasilanie. Te o małej mocy (do ok. 5 kW) mogą być zasilane prądem o napięciu 230 V. Jednak duże prawdopodobieństwo, że będziemy potrzebowali piec o większej mocy, te wymagają podłączenia trzyfazowego 400 V. Trzeba więc przerobić instalację elektryczną.

Dodatkowo należy zastanowić się nad wyborem sterowania. Czy ma być to sterowanie na piecu, czy za pomocą zewnętrznego sterownika. Jednak to już osobiste preferencje kupującego.

Jak dobrać generator pary do łaźni parowej

Jeśli chodzi o generatory pary, to na dobór mocy ma wpływ wiele czynników. Jest to m.in. konstrukcja kabiny. Ta może być lekka z tworzywa sztucznego lub ciężka z płytek, betonu i kamienia. Dodatkowo niektóre posiadają wentylacje, inne nie. Dlatego najprościej będzie zaprezentować uniwersalną tabelę, na podstawie której dobierzesz odpowiedni generator pary do łaźni parowej.

Ekspert Radzi!

Ile prądu zużywa piec do sauny?

Inwestycja w budowę kabiny to koszt rzędu kilku-kilkunastu tysięcy. Rosnące ceny prądu mogą budzić pewne obawy. Przyjemność i relaks to jedno, ale za każdym sprzętem elektronicznym stoi pytanie. Ile to zużywa prądu i ile mnie będzie kosztować odstresowanie i dbanie o zdrowie. Jak się domyślasz, odpowiedź nie jest jednoznaczna, a wszystko zależne od mocy pieca.

Zobacz przykładową kalkulację

Piec Harvia Cilindro 6,8 kW w niewielkiej saunie w ciągu godziny zużyje 6,8kWh. Przyjmijmy, że cena jednej kilowatogodziny to 60 groszy.

6,8 kWh x 0,6 = 4,08 zł

4,08 zł – tyle będzie kosztować nas godzina pracy pieca do sauny. Dużo? Nieszczególnie, a mamy nadzieję, że nie zapomniałeś o bardzo istotnej sprawie. Czujnik temperatury, wyłącza piec w momencie osiągnięcia optymalnej temperatury do saunowania, więc nie będzie pobierał prądu przez cały czas trwania sesji kąpielowych.

Właściwości prozdrowotne korzystania z kąpieli w saunie są jednak nie do wycenienia. Jak widać koszty użytkowania sauny, nie są wcale aż tak wysokie, jak może się wielu osobom wydawać.

Sauna to dobre rozwiązanie dla osób, które mają problemy ze swoim zdrowiem lub żyją w ciągłym stresie. Finowie od wieków stosują tę metodę i są kojarzeni ze zdrowym, pozytywnie nastawionym do życia narodem. Jeśli brać przykład, to jedynie z pozytywnych wzorców.

Czy saunowanie jest bezpieczne?

Gdy piec do sauny jest podłączony poprawnie i przestrzegamy wszelkich zasad związanych z korzystaniem z sauny, a dodatkowo nie mamy przeciwwskazań lekarskich, to saunowanie jest całkowicie bezpieczne.

Czy po korzystaniu z sauny należy się schłodzić wodą?

Tak, podstawową regułą korzystania z sauny jest kąpiel schładzająca po wyjściu z kabiny. Ma to zapobiec przegrzaniu organizmu.

Jakich kamieni używa się do pieca

Używaj kamieni o nieregularnych kształtach przeznaczonych do pieców. Perydotyt, diabaz oliwinowy i oliwin to odpowiednie materiały. Nie używaj lekkich, porowatych „kamieni” ceramicznych ani miękkich steatytów. Podgrzane nie absorbują wystarczająco ciepła. Może to spowodować uszkodzenie grzałek

Czy piece elektryczne są gorsze od opalanych drewnem

Jeśli chodzi o techniczne aspekty to w żaden sposób nie są gorsze od tradycyjnych piecy. Cechują się łatwością montażu, wygodą użycia, przez co niektórzy mogą uważać je za lepsze od pieców opalanych drewnem.

Czy w saunie można używać olejków zapachowych?

Piece do sauny również mogą służyć do aromaterapii. Olejek zapachowy rozcieńcza się z wodą i polewa kamienie. Piece Combi mają specjalne pojemniki do których wlewa się roztwór.

Czy piece elektryczne podłącza się "wtyczką"?

Nie, piece elektryczne należy podłączyć bezpośrednio do instalacji elektrycznej za pomocą odpowiedniej grubości przewodu. Producent również w instrukcji podaje, jaki rozmiar bezpiecznika powinniśmy zastosować.

FAQ - Pytania i odpowiedzi

Zapytaj specjalistę POOLSYSTEM.PL

Team Poolsystem.pl
Tomasz Tomkowicz

Specjalista Technologii Basenowej

Dziękuję, że przeczytałeś nasz artykuł, jeżeli masz więcej pytań lub potrzebujesz bardziej specjalistycznej pomocy - napisz do mnie korzystając z formularza.