Pompa do basenu, co to, po co?

Sama chemia nie wystarczy, aby utrzymać basen w idealnej czystości. Dezynfekcje należy wspomagać urządzeniami mechanicznymi, a jedną z nich jest pompa do basenu. Odpowiada ona w basenie za ruch wody w instalacji.

  • Pompa do basenu to niezbędne urządzenie wspomagające czyszczenie wody
  • Pompę dobiera się na podstawie objętości basenu
  • Urządzenie musi być podłączone do filtra o odpowiednim rozmiarze zależnym od wielkości basenu
  • Pompa do basenu powinna być włączona minimum 8 godzin w ciągu dnia

Artykuły powiązane

Pompa do basenu, co to, po co?

Basen w ogrodzie lub na działce w upalne dni to marzenie wielu osób. Jednak sporo z nich nie jest świadoma, że aby korzystać z uroków kąpieli przez całe lato, nie wystarczy postawić zbiornik i zalać go wodą. Trzeba również dbać o to, aby woda była krystalicznie czysta i nie tworzyły się w niej glony oraz drobnoustroje.

Czytaj dalej
Technologia Basenowa
631 odsłony

Jak działa pompa basenowa?

Kluczową funkcją pompy basenowej jest tłoczenie wody do filtra w celu jej oczyszczenia. Pompa zasysa wodę bezpośrednio ze skimmera - a w przypadku basenu przelewowego bezpośrednio ze zbiornika przelewowego - i tłoczy ją powtórnie do basenu przez filtr. Nie oznacza to, że nie da się jej używać w basenach stelażowych. Niektóre konstrukcje posiadają przystosowane otwory pozwalające podłączyć pompę. Jeśli ich nie ma, to można zakupić specjalne zawieszane skimmery. Wymuszony obieg pozwala filtrowi na oczyszczenie wody z piasku, pyłków i innych zabrudzeń osiadłych w zbiorniku.

Czy pompa jest potrzebna?

Jak można się domyślić, pompa do basenu jest elementem niezbędnym, jeśli chcemy długo cieszyć się urokami higienicznej i miłej kąpieli. Zestaw filtracyjny składający się z pompy basenowej i filtra wypełnionego złożem piaskowym lub szklanym to podstawa utrzymania krystalicznie czystej wody. Bez tego zestawu nie sposób długo utrzymać wodę basenową w odpowiedniej kondycji.

Na rynku można znaleźć mnóstwo producentów oferujących - niejednokrotnie - wątpliwej jakości urządzenia. Do basenów zaleca się stosowanie pomp monoblokowych wykonanych z wysokogatunkowego tworzywa wraz ze zintegrowanym prefiltrem – czyli koszem wyłapującym większe zanieczyszczenia. Te mniejsze wyłapuje zamontowany za pompą filtr.

Rodzaje filtracji

Wyróżnić możemy dwa najpopularniejsze rodzaje zestawów filtracyjnych. Najczęściej spotykana jest pompa z filtrem piaskowym, w którym woda tłoczona jest do bryły wypełnionej piaskiem o odpowiedniej gradacji lub innym odpowiednim złożem filtracyjnym, które zatrzymuje większe zanieczyszczenia. Takie rozwiązanie charakteryzuje się dużą wydajnością, a to jest równoznaczne z większą ilością przepompowanej wody.

Drugim popularnym rozwiązaniem jest pompa z filtrem kartuszowym. Zasada działania jest identyczna, różni się jedynie materiałem przez który pompowana jest woda. W środku znajduje się papierowy filtr zwinięty w harmonijkę, przez który przepływa woda. Rozwiązanie te jest chętnie stosowane przy małych basenach rozporowych z racji niskiej ceny. Filtry kartuszowe mają ogromną wadę - bardzo szybko się zapychają i trzeba je często oczyszczać lub wymieniać. Ponadto w większości przypadków utrzymanie krystalicznie czystej wody przy takim rodzaju filtracji jest niemożliwe.

Przydatne produkty

Wydajność pompy to najważniejszy parametr

Podczas dobierania odpowiedniej pompy wraz z filtrem, jednym z czynników na który trzeba zwrócić uwagę jest jej wydajność. Przyjmuje się, że dobrze dobrane urządzenie powinno być w stanie w ciągu 24 godzin czterokrotnie przepompować całą wodę znajdującą się wewnątrz niecki. System powinien być włączony jak najdłużej. My zalecamy, aby uruchomiony był co najmniej 8 godzin w ciągu dnia. Nasłonecznienie w upalny dzień sprzyja rozrostowi glonów.

Pompę należy dobierać z „zapasem”, czyli trochę mocniejszą niż wynikałoby to z tabeli w karcie produktu. Dzięki temu filtracja będzie efektywniejsza, bo zbyt słaba pompa gorzej usuwałaby zanieczyszczenia z naszego basenu. Dobrze dobrane urządzenie powinno w ciągu 6 godzin przefiltrować całą wodę w zbiorniku.

Sprawdź kalkulacje kosztów prądu

Jeśli martwią Cię koszty, to rozwiejemy wszelkie wątpliwości. Pompa przeznaczona do basenów do 35 m3 pobiera zależnie od modelu ok. 450 W mocy. Przy tym układzie, pompa przy 8-godzinnym cyklu pracy zużyje 3,6 kWh (cena 1kWh to ok. 60 groszy).

3,6 kWh x 0,6 zł = 2,16 zł/dzień
2,16 zł x 31 dni = 66,96 zł

66,96 zł – tyle z naszego portfela zniknie w ciągu miesiąca pracy pompy basenowej. To niewielki koszt dla uzyskania czystej wody, z której możemy korzystać cały sezon.

Jak podłączyć pompę basenową

W zależności od rodzaju basenu wzrasta poziom skomplikowania podłączenia pompy basenowej. Należy ją „wmontować” pomiędzy zasysem (skimmer, dysza zasysowa, spust denny), a filtrem i dyszą napływową. Pompa podłączona jest za pomocą rur PVC lub węży. W przypadku basenów profesjonalnych zalecamy, aby podłączali ją wykwalifikowani pracownicy posiadający wiedzę na temat technologii basenowej. Wymaga ona poprawnego podłączenia pod kątem hydraulicznym, jak i elektrycznym. Inaczej ma się sprawa w zestawach filtrujących do basenów ogrodowych. Te zazwyczaj są proste w montażu i wystarczy wykonać polecenia zapisane w instrukcji.

Czy pompa jest bezpieczna?

Filtracja może być włączona nawet podczas użytkowania basenu. Silnik pracuje niezależnie i jest dobrze uszczelniony od wody. Ważne jest też, aby pompa była podłączona do bezpiecznika różnicowoprądowego! W razie niespodziewanej awarii wyłączy zasilanie, zanim dojdzie do przypadkowego porażenia prądem. Użytkując basen, poruszamy wodą wewnątrz niecki basenowej, co wspomaga odpowiednią filtrację. Co więcej, gdy z niego korzystamy, to równocześnie go zanieczyszczamy, a bieżąca filtracja ogranicza rozwój mikroorganizmów. Światło słoneczne i wysoka temperatura w dzień, również sprzyja rozwojowi grzybów, bakterii czy glonów, w szczególności w wodzie „stojącej”. W przypadku basenów ogrodowych, gdzie pompa „jest na widoku” dla pewności można stworzyć osłonę chroniącą przed zamoczeniem.

Ekspert Radzi!

Awaryjność

Podczas wybierania pompy nie należy sugerować się jej ceną, a jakością. Czasem lepiej wydać nieco więcej na pewny i sprawdzony sprzęt, który polecają specjaliści, aniżeli kupić tanio niskojakościowy produkt. Polecamy jedynie renomowanych producentów pomp basenowych takich jak: Badu, Astral Pool, Aquatechnix. Ich sprzętu używamy podczas swoich realizacji i działają przez wiele lat bezawaryjnie. Jednak jak to w przypadku urządzeń elektrycznych mogą one ulec awarii. Jedną z najpowszechniejszych jest zatkanie kosza prefiltrującego, zużycie łożysk, przegrzanie. Dlatego przed pozostawieniem filtracji na noc warto sprawdzić, czy urządzenie nie chodzi zbyt głośno lub jest bardzo ciepłe. To pierwsze symptomy nadchodzącej awarii.

Pompa do basenu jest jego „sercem”. Ruch wody, filtracja i środki chemiczne pozwalają utrzymać krystaliczne czystą wodę. Ta musi być w ciągłym obiegu, bo gdy stoi zachodzą w niej naturalne procesy. Woda mętnieje, rozwijają się glony i wydobywa się z niej nieprzyjemny zapach. To nie tylko nieestetyczne, ale i niehigieniczne! Powstałe mikroorganizmy mogą spowodować podrażnienia skóry i śluzówek. Zastosowanie pompy o odpowiedniej wydajności pozwoli uniknąć wielu problemów z wodą w basenie.

Czy bawełniane kulki to również dobre złoże filtracyjne?

Zdecydowanie NIE. Na rynku pojawiły się takie produkty, ale z doświadczenia odradzamy ich zakup.. Piasek jest najtańszym i jednym z najlepszych złóż filtracyjnych.

Czy istnieją pompy ciepła na jedną fazę?

Tak, zależnie od mocy pompy istnieją modele na 230V.

Czy prefiltr pompy wystarczy do filtracji wody?

Koszyk filtracyjny, czyli tzw. prefiltr służy do wyłapywania dużych zanieczyszczeń jak np liście, gałązki itp. Nie jest w stanie dokładnie przefiltrować wody z bardzo drobnych zanieczyszczeń.

Czy filtracja może być uruchomiona tylko w nocy?

Światło słoneczne i wysoka temperatura w ciągu dnia sprzyja rozwijaniu się glonów. Włączanie filtracji jedynie na noc może spowodować, że woda nie będzie krystalicznie czysta.

FAQ - Pytania i odpowiedzi

Zapytaj specjalistę POOLSYSTEM.PL

Team Poolsystem.pl
Tomasz Tomkowicz

Specjalista Technologii Basenowej

Dziękuję, że przeczytałeś nasz artykuł, jeżeli masz więcej pytań lub potrzebujesz bardziej specjalistycznej pomocy - napisz do mnie korzystając z formularza.

Szukaj odpowiedzi w naszej bazie wiedzy

Ogrzewanie basenu

Morsowanie w Polsce staje się coraz popularniejsze, jednak wciąż jest to niszowe hobby. Człowiek z natury jest ciepłolubny, nie dziwi więc chęć kąpieli w ciepłych zbiornikach wodnych. Posiadając basen, też chcielibyśmy, aby woda w nim miała odpowiednią temperaturę.

Czytaj dalej
Ogrzewanie basenu
539 odsłony

Dezynfekcja basenu aktywnym tlenem

Woda w basenie, aby utrzymać swoją czystość, musi być uzdatniania mechanicznie (filtracja, ruch wody), jak i środkami chemicznymi. Dopiero tak skomponowany duet pozwoli nam na krystalicznie czystą wodę, wolną od glonów. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie dezynfekować wodę.

Czytaj dalej
Chemia basenowa
274 odsłony

Pompa do basenu, co to, po co?

Basen w ogrodzie lub na działce w upalne dni to marzenie wielu osób. Jednak sporo z nich nie jest świadoma, że aby korzystać z uroków kąpieli przez całe lato, nie wystarczy postawić zbiornik i zalać go wodą. Trzeba również dbać o to, aby woda była krystalicznie czysta i nie tworzyły się w niej glony oraz drobnoustroje.

Czytaj dalej
Technologia Basenowa
631 odsłony

Zimowanie basenu, czyli jak zakończyć sezon

Koniec lata to wzmożony czas dla każdego. Dzieci idą do szkoły, kończy się sezon urlopowy. Nie możemy jednak zapomnieć o tym, że czeka nas sporo pracy nad tym, aby basen, z którym wiążemy tyle pięknych wspomnień przygotować na nadchodzące chłodne dni.

Czytaj dalej
Czyszczenie basenu
271 odsłony