Dobór pompy do basenu, czyli jak wybrać dobry model

To jaką dobrać pompę zależy wszystko od rozmiaru naszego basenu i budżetu. W tej sprawie jednak nie warto oszczędzać, ponieważ jedynie sprzęt wysokiej klasy pozwoli na wieloletnią bezawaryjność. Wybierając pompę, należy kierować się kilkoma czynnikami. Przede wszystkim trzeba spojrzeć na jej wydajność. Drugim parametrem jest jakość wykonania i wytrzymałość. Pompa będzie pracować przez długi czas, dlatego ważne, aby złożona była z dobrej klasy komponentów i dostosowana była do wody basenowej, która ma swoją specyfikę.

  • Odpowiednia pompa powinna być w stanie w ciągu 6 godzin przepompować całą wodę ze zbiornika
  • Wymaganą wydajność pompy oblicza się na podstawie objętości basenu
  • Pompa musi być podłączona do filtra, który również musi mieć odpowiednie parametry

Jak obliczyć potrzebną wydajność pompy basenowej?

Jak już wiesz, odpowiednia pompa powinna w ciągu 6 godzin przefiltrować całą wodę ze zbiornika. Jak obliczyć wymaganą wydajność? To bardzo proste. Pokażemy na przykładzie basenu o pojemności 28 000 L. Przyjmujemy, że 1000 L, to 1 m3 wody.

Zobacz jak obliczyć wydajność

28 000 L = ok. 28 m3 wody, które muszą być przefiltrowane w ciągu 6 godzin
28 m3 / 6 h = 4,(6) m3/h

Oznaczałoby to, że potrzebowalibyśmy pompę o wydajności 5 m3/h. Warto jednak dobrać pompę z tzw. zapasem, czyli mocniejszą niż wynika to z obliczeń. Dzięki temu filtracja będzie efektywniejsza. Dlatego dla basenu o objętości 28 m3 najlepszym wyborem byłaby pompa o wydajności 6 m3/h.

W przypadku mniejszych basenów np. 9000 L obliczenia wyglądałyby następująco:

9m3 / 6 h = 1,5 m3/h

W tym przypadku wystarczy niewielka pompa o wydajności 3-4 m3/h. Powyższe obliczenia są mocno uproszczone, ale pozwalają trafnie określić potrzebną wydajność. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, zawsze możesz zwrócić się do naszych specjalistów, którzy pomogą w dobrze pompy. 

Ekspert Radzi!

Jak dobrać rozmiar filtra do basenu

Pompa do basenu jest podłączona do filtra. Ten również musi mieć średnicę dostosowaną do wydajności pompy. Jeśli filtr będzie za mały, to przepływ wody będzie za szybki i spadnie skuteczność filtracji, a nawet może "rozsadzić" filtr. W odwrotnej sytuacji -gdy filtr będzie za duży- pompa będzie „dławiona”, a przepływ będzie za mały. Na szczęście producenci filtrów wychodzą naprzeciw i podaje wytyczne dopasowania do pompy, dzięki czemu klienci nie muszą bawić się w dodatkowe obliczenia. W naszym sklepie również znajdziesz te informacje, a także zakupisz gotowe zestawy filtracyjne.

Obok przedstawiamy tabelę doboru pompy dla basenów od 28 m3 do 144 m3

Przydatne produkty

Wydajność, czy moc pompy basenowej?

Producenci pomp do basenu podają wiele parametrów. Wśród nich jest m.in. moc. Część z klientów mogłaby sugerować się doborem pompy względem kW podanych przez producenta. Nie powinnyśmy patrzeć na moc. Parametrem, którym sugerują się specjaliści, jest wyłącznie wydajność. Urządzenia różnią się konstrukcją, komponentami, a to ma ogromny wpływ na wydajność. Wystarczy porównać dwie pompy tego samego producenta Badu Aqua Plus oraz Badu Magna. Obie mają warianty o wydajności 8 m3/h, z czego Magna ma mniejszą moc

Zobacz wszystkie produkty z kategorii pompy do basenu

Wymagania technologiczne pompy basenowej

Pompy o niskiej mocy nie wymagają zasilania trójfazowego, te pojawia się dopiero przy urządzeniach o wydajności powyżej 11 m3/h. W zależności od rodzaju basenu wzrasta poziom skomplikowania montażu. Pompę należy zamontować pomiędzy miejscem zasysu wody a filtrem i dyszą napływową. W przypadku basenów profesjonalnych montażem powinni zająć się wykwalifikowani pracownicy. Zgodnie „ze sztuką” monter musi mieć wiedzę na temat hydrauliki i elektryki. W przypadku małych pomp do basenów stelażowych wystarczy wpiąć ją do gniazdka, po uprzednim podłączeniu węży. Pamiętaj, aby urządzenie było zawsze podłączone do bezpiecznika różnicowoprądowego!

Czemu filtracja powinna trwać 8 godzin w ciągu dnia a nie doby

Słońce, ludzie korzystający z basenu sprzyjają rozrostowi drobnoustrojów. W momencie gdy filtracja działa w ciągu dnia na bieżąco jest w stanie wychwytywać zabrudzenia, które nie zamienią się w np. glony.

Czy specjalne "kulki filtracyjne" są dobre?

Specjalne kulki, które mają być w filtrze są popularne wśród tanich modeli filtrów. My odradzamy ich stosowania, ponieważ nie są w stanie dobrze filtrować wody. Piasek filtracyjny lub szkło aktywne AFM  to naszym zdaniem najlepsze złoża.

Czy pompa jest głośna?

Pompa filtracyjna to urządzenie, które jest przygotowane do długiej pracy. Sprawne i dobrej jakości pompa nie jest głośna. Dodatkowo istnieją modele, które cechują się bardzo cichą pracą.

Czy kąpiel podczas filtracji jest bezpieczna?

Silnik pompy jest szczelnie oddzielony od komory w której przepływa woda. Dlatego, jeśli urządzenie jest sprawne, to kąpiel jest całkowicie bezpieczna i nie należy bać się porażenia prądem. Podłączenie urządzenia do bezpiecznika różnicowo-prądowego dodatkowo zabezpieczy użytkowników.

FAQ - Pytania i odpowiedzi

Zapytaj specjalistę POOLSYSTEM.PL

Team Poolsystem.pl
Tomasz Tomkowicz

Specjalista Technologii Basenowej

Dziękuję, że przeczytałeś nasz artykuł, jeżeli masz więcej pytań lub potrzebujesz bardziej specjalistycznej pomocy - napisz do mnie korzystając z formularza.