Przyczyny pojawiania się zielonej wody w basenie
Ten problem dotyczy głownie basenów rozporowych, stelażowych, nabytych w supermarkecie. Producent tychże basenów dostarcza w zestawie filtry kartuszowe lub pochodne papierowe rozwiązania, jednolite dla wszystkich pojemności basenów tego typu.
Niestety filtracja oparta na tego typu „wynalazkach” jest niewydajna i nie ma prawa prawidłowo funkcjonować. W pierwszej kolejności, jeżeli są Państwo posiadaczem basenu tego typu, należy zainwestować w nieduży filtr ze złożem piaskowym oraz odpowiednio dobraną pompę filtracji. Taki zestaw filtracyjny dobiera się wydajnością i wielkością do pojemności basenu (liczonej w m3).
Zwykle wynika z pozornej oszczędności energii elektrycznej przez Użytkownika. Filtracja powinna działać minimum 8 godzin dziennie. Zwyczajowo, w przypadku basenów prywatnych, zalecamy aby działała od 8 do 20. Pamiętajmy, że drobna oszczędność energii, w efekcie doprowadzi do konieczności zakupu dodatkowej chemii basenowej oraz prawdopodobnie wyłączy basen z użytkowania na kilka dni.
Filtracja powinna działała wtedy kiedy korzystamy z basenu, zwyczajowo jest to dzień. Filtracja musi być trwała, systematyczna i odbywać się wtedy kiedy basen jest użytkowany, ponieważ:
• użytkując basen wspomagamy obieg wody wewnątrz niecki basenowej, co wspomaga odpowiednią filtrację
• korzystając z basenu zanieczyszczamy go, a włączona filtracja na bieżąco oczyszcza wodę, dzięki czemu ograniczymy rozwój mikroorganizmów
• w dzień basen narażony jest na wpływ warunków atmosferycznych (nasłonecznienie, temperatura), które sprzyjają rozwojowi grzybów, bakterii czy glonów, w szczególności w wodzie „stojącej”.
O tym punkcie większość z Użytkowników nie pamięta lub nie wie. Koniecznie trzeba regularnie płukać filtr. W przypadku systematycznego użytkowania basenu nawet raz w tygodniu.
Każdy profesjonalny zestaw filtracyjny wyposażony jest w zawór 6-cio lub 4-ro drożny, za pomocą którego wypłuczemy filtr basenowy.
Cała procedura płukania filtra basenowego nie powinna zająć dłużej niż 10 minut, a jest to niezwykle ważne dla jakości wody basenowej.
Na każdym opakowaniu dostarczanej przez nas chemii znajduje się dokładny opis, jak i ile chemii powinno być zastosowane na m3 wody. W przypadku dozowania ręcznego trzeba zwrócić szczególną uwagę aby chemia cały czas była obecna w wodzie. Zalecamy stosowanie tabletek wielofunkcyjnych oraz bojek dozujących.
To jest podstawowa przyczyna problemów z utrzymaniem wody w basenie. Tylko stosowanie chemii wysokiej jakości, renomowanej produkcji, pozwoli utrzymać wodę basenową w odpowiedniej kondycji. Nie chodzi o ilość stosowanej chemii ale o jej jakość i wydajność. Tanie środki basenowe produkowane są z odpadów chemicznych, co poza słabą skutecznością, ma wpływ na zdrowie użytkownika. Zalecamy aby stosować środki europejskich producentów – HTH (Francja), Bayrol (Niemcy) lub Chemoform (Niemcy) – których jakość jest nieporównywalna z tanimi odpowiednikami marketowymi.
Comments (0)