- Czyszczenie basenu
- 1 likes
- 16156 views
- 0 comments
- Czyszczenie basenu, Zimowanie basenu, koniec sezonu, środek do zimowania, jak przygotować basen do zimy
Jak przezimować basen to temat, który trapi wielu użytkowników. Co z basenem na zimę? Jak zabezpieczyć zbiornik? Czy wylewać wodę? Czy istnieje jakiś specjalny środek do zimowania? Te i wiele innych pytań zadaje sobie każdy posiadacz basenu. Wszak odpowiednia konserwacja i zabezpieczenie pozwoli uniknąć kosztownych napraw i pozwoli na szybkie uruchomienie, gdy nadejdą ciepłe dni. Tak jak dbamy o swoją skórę przed szkodliwym działaniem mrozu, tak musimy również zadbać o swój basen. Co należy więc zrobić, nim zaskoczy nas zima?
- Basen zimą należy wyłączyć z użytkowania
- Nie należy opróżniać całkowicie wody, a zmniejszyć jej poziom poniżej dysz
- Nieckę basenu należy dokładnie wyczyścić i przykryć
- Wszelkie urządzenia i atrakcje należy schować w ciepłym i suchym miejscu
- Wrzucenie do wody specjalnych bojek zapobiegnie zamarzaniu wody w basenie
Artykuły powiązane
Słuchaj zaleceń producenta!
Producenci urządzeń takich jak przeciwprądy, pompy ciepła, masaże wodne umieszczają w swoich instrukcjach jak przygotować urządzenia. Warto się z nimi zapoznać. Większość z nich będzie można zdemontować i przenieść na zimę w ciepłe, suche miejsce. Dobrze przygotowany basen na zimę ułatwi nam uruchomienie go latem. Dokładne czyszczenie z glonów i nalotów nie jest konieczne, ale pamiętaj o tym, że po kilku miesiącach będzie ich jeszcze więcej. Będziemy musieli się wtedy mocno napracować, aby się ich pozbyć.
Oczywiście te uniwersalne zasady trzeba dostosować do zastanych warunków. Parametry wody z każdym zbiorniku się różnią, a więc trzeba przed przystąpieniem do działania zaopatrzyć się w odpowiednie testy lub urządzenia robiące pomiary.


Czy należy spuszczać wodę w basenie?
Woda i ujemna temperatura = powstawanie lodu. Ten proces zna każdy. Woda podczas zamarzania zwiększa swoją objętość. Chyba każdy chociaż raz zapomniał o butelce w zamrażalniku, którą później rozsadziło. Wiele osób zadaje sobie więc pytanie, czy wylewać wodę na zimę? Paradoksalnie opróżnienie całkowicie zbiornika to bardzo złe posunięcie i nie powinniśmy tego robić pod żadnym pozorem. Jak już wiemy, gdy woda zamarza, to zwiększa swoją objętość. Choć nie widzimy jej gołym okiem, to woda znajdująca się w glebie również podlega temu procesowi. Ta powoduje napór na ściany basenu i może powodować bolesne dla naszego portfela uszkodzenia.
Oczywistą konkluzją jest więc, że wody nie należy wylewać, ale również nie można jej po prostu zostawić. Co więc należy zrobić? Obniżyć jej poziom zgodnie z uniwersalną zasadą – linia wody powinna być poniżej 20 cm od skimmera, dysz czy jakichkolwiek innych elementów niecki. Ważnym jest, aby linia wody nie dotykała lamp basenowych. W zależności od ustawienia dysz lampy powinny być całkowicie zanurzone lub odkryte. W przypadku niecek prefabrykowanych należy zajrzeć do instrukcji. Tam producent poinformował jak zimować basen oraz do jakiego poziomu spuścić wodę.
Czym czyścić basen?
Czyszczenie basenu to proces, który powinien być wykonywany na bieżąco podczas sezonu. Regularna pielęgnacja sprawi, że przed zimowaniem będziemy mieli o wiele mniej pracy. O ile w sezonie możemy nie mieć czasu na dokładne czyszczenie, tak przygotowanie do zimowania to czas na skrupulatne czyszczenie. Obniżony poziom wody ułatwi nam pracę. Przede wszystkim powinno się usunąć wszelki nalot i osad znajdujący się na ścianach basenu, pomogą do tego specjalne szczotki i środki do czyszczenia. Im bardziej pracowaliśmy w sezonie, tym mniej napracujemy się przed zimą. Podobnie jak im więcej pracy teraz, tym mniej pracy przed sezonem.
Na ściankach może pojawić się brud, osad lub zielony nalot. Należy pamiętać, aby dobrać odpowiedni preparat do powierzchni, aby nie uszkodzić basenu. Wszelkie większe zanieczyszczenia jak np. liście należy wyłowić. Jeśli nie wyczyścimy niecki, to glony się namnożą i trzeba będzie je wyczyścić latem. Pamiętaj, że kąpiel w brudnej wodzie może być niebezpieczna dla zdrowia
Sprawdź środki do czyszczenia basenu dostępne w naszym sklepie

Przydatne produkty
Tester paskowy do basenu 6 w 1 sprawdzający poziom chloru, ph, zasadowość, alkaliczność...
Fotometr basenowy 3w1 pomiar chloru wolnego / całkowitego, pH SCUBA II LOVIBOND
Spray do czyszczenia linii wody i obrzeży basenów BORDNET SPRAY 1L BAYROL
Szczotka do czyszczenia czyszczenia linii wodnej basenu (3 wkłady) BAYROL

Zadbaj o parametry wody basenowej
Krystalicznie czysta woda – każdy posiadacz basenu wie, ile pracy wymaga utrzymanie takiego stanu rzeczy. Zielona lub mętna woda, piana, któż nie zna tych problemów w sezonie letnim. Zimą również musimy zadbać o wodę, którą pozostawiliśmy w zbiorniku. Pomogą nam w tym specjalne środki chemiczne. Pamiętaj, że jeśli masz zamiar czyścić nieckę basenu, to powinieneś zrobić to przed regulacją parametrów wody. Podobnie jak latem, zimą również musimy zadbać o poziom pH wody. Pomogą nam w tym te same środki chemiczne co latem. Optymalny poziom pH zapobiega rozwojom glonów i innych drobnoustrojów. Wartość pH musi utrzymywać się w sztywnych ramach pomiędzy 7,0-7,4. Najlepiej zbadać ten poziom odpowiednim testerem.
Dopiero gdy uda nam się uzyskać optymalny poziom pH wody możemy użyć specjalnych preparatów na zimę. Na rynku istnieje mnóstwo środków do zabezpieczenia i ochrony basenu w okresie jesienno-zimowym. Wbrew pozorom te środki, to nie ochrona przed powstawaniem lodu. Ich celem jest zapobieganie zabrudzeniu.
Nie pozwól zamarznąć wodzie w basenie
Woda, gdy zamarza i zamienia się w lód, zwiększa swoją objętość. To może powodować uszkodzenia, a jednoczenie nie możemy całkowicie pozbyć się wody ze zbiornika. Co w takim układzie zrobić? Pewnie pomyślałeś o jakimś środku chemicznym, który zapobiegnie zamarznięciu. Jeśli tak, to po co była ta walka o odpowiednie parametry wody? Skoro chcesz je zniszczyć dodatkowymi środki oddziałującymi na wodę. Tak więc, jak ochronić się przed lodem? Istnieje prosta sztuczka. Wystarczy powrzucać do basenu pływające przedmioty – mogą być to boje, pływaki, plastikowe butelki, zasadniczo wszystko, co unosi się na powierzchni. Najważniejsze, aby rozłożyć je równomiernie na tafli wody, a nie skupiać tylko w jednym miejscu.

Ekspert Radzi!
Korki do zimowania nie pozwolą na dostanie się wody do instalacji. Ta mogłaby zamarznąć i rozsadzić elementy.


Pamiętaj o urządzeniach
Nie można zapominać o atrakcjach wodnych i innych urządzeniach. Część z nich można łatwo zdemontować i przechować w ciepłym, suchym miejscu. Dzięki temu unikniemy kosztownej naprawy oraz będą nam dłużej służyć. Każdą instalację po demontażu należy przedmuchać, aby pozbyć się z niej wody. Warto poświecić ten czas na konserwacje i przegląd. Wczesne wykrycie usterek pozwoli na bezawaryjne działanie w trakcie sezonu. Przygotowany basen warto również przykryć folią, która zapobiegnie wpadaniu zanieczyszczeń. Do tego celu trzeba zaopatrzyć się w specjalne naciągane przykrycia, ponieważ zwykłe nie wytrzymają naporu śniegu i zapadną się do wody.
To wszystko tyczy się oczywiście basenów, które zamontowane są na stale w naszych ogrodach. A co jeśli posiadamy w ogrodzie basen stelażowy lub rozporowy?
Jak zimować basen stelażowy?
Na ogródkach działkowych, ale także przy domowych ogrodach możemy często spotkać się z basenami rozporowymi lub stelażowymi. To tańsza alternatywa, która nie ingeruje na stałe w krajobraz. Można je w łatwy sposób zdemontować, a więc czy można stosować powyższe rady ? Odpowiedź brzmi MOŻNA, jednak w ich przypadku warto przygotować je do zimowania nieco inaczej. Z takiego zbiornika możemy spuścić całkowicie wodę, ponieważ nie oddziałuje na niego woda gruntowa. Baseny stelażowe i rozporowe można rozłożyć na czynniki pierwsze. Warto to zrobić i przechowywać w ciepłym miejscu. Pamiętaj jednak o dokładnym wyczyszczeniu! Inaczej będzie wydobywać się z niego przykry zapach.
Jak widzicie, przygotowanie basenu do zimowania nieskomplikowany proces, który nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Najważniejsze, aby pamiętać o podstawowych zasadach i krokach. Odpowiednie środki i narzędzia do zimowania znajdziesz w naszym sklepie. Pamiętaj, że warto stosować wysokojakościową chemię, która pozwoli na dokładniejsze czyszczenie. Nasze rady pozwolą na łatwiejsze i szybsze uruchomienie basenu w sezonie, a przecież wciąż w głowie mamy te drinki z palemką…

Nie jest to wymagane, choć zalecamy to zrobić. Dzięki temu wiosną, gdy zrobi się cieplej będzie łatwiej uruchomić basen.
Zazwyczaj są one w pomieszczeniu technicznym, gdzie są osłonięte przed warunkami atmosferycznymi. Warto jednak pozbyć się z nich wody, aby nie zamarzła. Jeśli mamy je na zewnątrz, to należy schować je pod zadaszeniem.
Zły poziom pH spowoduje, że środek do zimowania będzie nieskuteczny. Glony i zanieczyszczenia będą się gromadzić bardziej, przez co trudniej nam będzie doczyścić basen przed sezonem.
Mają one zapobiec dostaniu się wody do instalacji basenowej, która zimą może zamarzać. Zwiększenie objętości wody może spowodować kosztowne uszkodzenia.
FAQ - Pytania i odpowiedzi
Zapytaj specjalistę POOLSYSTEM.PL

Tomasz Tomkowicz
Specjalista Technologii Basenowej
Dziękuję, że przeczytałeś nasz artykuł, jeżeli masz więcej pytań lub potrzebujesz bardziej specjalistycznej pomocy - napisz do mnie korzystając z formularza.
Szukaj odpowiedzi w naszej bazie wiedzy
Jestem bardzo zadowolona z usług tej firmy. Każdy nam odmawiał pomocy, nawet firma montująca basen. Pool system zjawił się i doprowadził basen sprzed paru lat do stanu używalności, co więcej dokonał napraw uszczelniających co spowodowało ze basen stał się w pełni sprawny. Naprawdę polecam !

Bardzo miła i sympatyczna obsługa oraz fachowe doradztwo techniczne.

Bardzo profesjonalna i cierpliwa obsługa. Odbierają telefony, wszystko dokładnie wytłumaczą, wysyłają praktycznie na drugi dzień każdą część którą potrzebuje klient. Pan Krzysztof z serwisu rzetelnie podpowie co zrobić i jak rozwiązać swój basenowy problem, jeśli chcemy majstrować przy basenie sami. Pan Paweł i Marcin też skarbnica wiedzy technologii basenowej. Dobre ceny. Polecam firmę i pozdrawiam zespół POOLSYSTEM

Jak budujesz basen to to miejsce jest dla ciebie, osprzęt, doradztwo i miła obsługa.

Super obsługa doradzi pomoże,ceny na duży plus .Polecam

Bardzo mili ludzie, to naprawdę profesjonaliści. Nie lubię zakupów, ale spotkanie z Nimi było bardzo przyjemne.

Comments (0)