Czyszczenie basenu - Porady specjalistów techniki basenowej

Wiedzę teoretyczną zostawmy w mądrych książkach, a zajmijmy się działaniem. Wszystko co opisane jest oparte na wieloletnim praktycznym doświadczeniu. Tekst, który czytasz nie jest dziełem agencji marketingowej, a zbiorem przemyśleń i rad specjalistów. Wszystkie rady i produkty o których mowa stosujemy sami podczas swoich realizacji, a klienci doceniają naszą fachową wiedzę.

  • Dobrze dobrany system filtracyjny to podstawa utrzymania basenu w czystości
  • Środki chemiczne są niezbędne, by woda była krystalicznie czysta
  • Odkurzacze do basenu są niezwykle pomocne, aby zebrać zanieczyszczenia z dna i ścian

Artykuły powiązane

Zimowanie basenu, czyli jak zakończyć sezon

Koniec lata to wzmożony czas dla każdego. Dzieci idą do szkoły, kończy się sezon urlopowy. Nie możemy jednak zapomnieć o tym, że czeka nas sporo pracy nad tym, aby basen, z którym wiążemy tyle pięknych wspomnień przygotować na nadchodzące chłodne dni.

Czytaj dalej
Czyszczenie basenu
197 odsłony

Porównanie odkurzaczy basenowych Dolphin S100, S200, S300i, M400, M500

Wybór odkurzaczy na rynku jest tak duży, że można się w tym wszystkim pogubić. Powiemy Ci czym różnią się poszczególne modele odkurzaczy renomowanej marki Dolphin. Dzięki temu poradnikowi wybierzesz idealny model, który będzie dostosowany do Twoich potrzeb.

Czytaj dalej
Czyszczenie basenu
271 odsłony

Odpowiedni system filtracji

Przy budowie basenu oraz wyborze technologii należy pamiętać o odpowiednim sprzęcie. Jednym z najważniejszych jest filtr basenowy oraz pompa filtracyjna. Pamiętajmy, że największą wydajność oraz skuteczność filtracji wody basenowej daje nam filtr piaskowy. Na rynku jest dużo propozycji rozwiązań systemów filtracyjnych zawierających filtry kartuszowe, jednak przy tak dużej kubaturze wody jaką posiada basen, filtry kartuszowe niestety nie są w stanie skutecznie filtrować wody oraz wyłapać zanieczyszczeń. Filtr piaskowy jest podstawą w drodze do krystalicznej wody w naszym basenie.

Chemiczne oczyszczanie wody

Jednym z najważniejszych aspektów utrzymania krystalicznej wody w basenie jest stosowanie odpowiedniej, profesjonalnej chemii basenowej. Często trafiają do nas pytania typu: "Stosuję chemię basenową, jednak woda w basenie nadal jest zielona, i nie widzę efektów, co jest przyczyną?" i tutaj pojawia się pytanie jakiego rodzaju jest to chemia, w 99% przypadków odpowiedź brzmi "z marketu". W tym tkwi najczęstszy problem, niestety chemia sprzedawana w marketach to tzw. "masówka" o słabej jakości i skuteczności za czym oczywiście idzie cena. Przy takiej inwestycji jak basen, należy zaopatrzyć się w chemię do profesjonalnego uzdatniania wody topowych producentów. Jakość jest nieporównywalnie lepsza, a klienci którzy zmieniają środki na profesjonalne już przy nich zostają.

Przydatne produkty

Odkurzacze basenowe

Najtańsze rozwiązanie, to odkurzanie basenu za pomocą odkurzacza ręcznego, w tym celu potrzebna będzie nam tyczka, wąż odkurzacza oraz szczotka odkurzacza. Jedną końcówkę węża podłączamy do szczotki, natomiast drugą do punktu odkurzacza (jeżeli w naszym basenie tak się znajduję) lub wkładamy do skimmera po uprzednim zdemontowaniu sitka. Basen należy czyścić przy włączonej filtracji, ponieważ brud z odkurzacza pobierany jest wraz z wodą basenową która trafia do filtra (gdzie jest wyłapywany) a następnie oczyszczona woda wraca z powrotem do basenu przez dysze napływowe. Pamiętaj aby po odkurzaniu wypłukać filtr basenowy.

Opcja druga to odkurzacze półautomatyczne, które są zasilane przez akumulator. Tutaj czyszczenie jest łatwiejsze od ręcznej opcji. Wystarczy że zamontujemy odkurzacz na tyczce teleskopowej (takiej samej jak przy odkurzaniu ręcznym) i zaczniemy odkurzać basen. Odkurzacze półautomatyczne wyposażone są w filtry które wyłapują brud - pamiętajmy, że filtr od czasu do czasu trzeba wyczyścić - częstotliwość zależy od stopnia zabrudzenia wody.Po odkurzaniu pamiętaj aby uzupełnić wodę w basenie (zależnie od modelu odkurzacza)

Opcja trzecia - najdroższa - lecz zabierająca nam najmniej czasu oraz bardzo efektywna to automatyczne odkurzacze basenowe. Wystarczy wrzucić automat do wody ustawić program czyszczenia i po kłopocie! Wiele z odkurzaczy automatycznych ma także funkcje czyszczenia ścian basenu, czego niestety odkurzaniem ręcznym oraz półautomatycznym nie jesteśmy w stanie wykonać. Przy wyborze odkurzacza automatycznego należy zwrócić szczególną uwagę na typ basenu jaki posiadamy (foliowany, wykończony mozaiką/płytkami, prefabrykowany) gdyż szczotki odkurzaczy do poszczególnych typów basenu różnią się. Jeżeli chodzi o sprawdzone odkurzacze automatyczne, szczególnie polecamy odkurzacze Dolphin cechujące się bardzo dobrą skutecznością, żywotnością oraz posiadające serwis door-to-door.

Ekspert Radzi!

Jak dobrać odpowiedni filtr i pompę?

Wszystko zależne jest od wielkości basenu.Przyjmuje się, że dobrze dobrana pompa filtrująca do basenu powinna być w stanie czterokrotnie przepompować całą wodę znajdującą się wewnątrz niecki w ciągu 24 godzin. Średnica filtra nie może być również za mała, ani za duża. Parametr do jakiej wielkości basenu nadaje się filtr podaje producent.

Co jest lepsze: chlor czy aktywny tlen?

Zdecydowanie zalecamy chlor. Aktywny tlen jest odpowiedni dla osób, u których występują reakcje alegriczne. Chlor wykazuje o wiele silniejsze działanie i lepiej dezynfekuje wodę.

Do czego służy koagulant?

Jego zadanie to zbicie drobnych zanieczyszczeń w większe skupiska, dzięki czemu woda nie jest mętna, a brud o wiele łatwiej wyczyścić za pomocą odkurzacza do basenu.

Czy odkurzacz do basenu jest niezbędny?

Odkurzacz basenowy bardzo ułatwia utrzymanie basenu w czystości i naszym zdaniem jest niezbędny. Rodzaj systemu jest zależny od dostępnego budżetu i wolnego czasu. Automatyczny system jest droższy, ale robi wszystko za nas. Ręczne odkurzacze są tanie, jednak wymagają od nas sporo pracy.

FAQ - Pytania i odpowiedzi

Zapytaj specjalistę POOLSYSTEM.PL

Team Poolsystem.pl
Tomasz Tomkowicz

Specjalista Technologii Basenowej

Dziękuję, że przeczytałeś nasz artykuł, jeżeli masz więcej pytań lub potrzebujesz bardziej specjalistycznej pomocy - napisz do mnie korzystając z formularza.

Szukaj odpowiedzi w naszej bazie wiedzy

Ogrzewanie basenu

Morsowanie w Polsce staje się coraz popularniejsze, jednak wciąż jest to niszowe hobby. Człowiek z natury jest ciepłolubny, nie dziwi więc chęć kąpieli w ciepłych zbiornikach wodnych. Posiadając basen, też chcielibyśmy, aby woda w nim miała odpowiednią temperaturę.

Czytaj dalej
Ogrzewanie basenu
336 odsłony

Dezynfekcja basenu aktywnym tlenem

Woda w basenie, aby utrzymać swoją czystość, musi być uzdatniania mechanicznie (filtracja, ruch wody), jak i środkami chemicznymi. Dopiero tak skomponowany duet pozwoli nam na krystalicznie czystą wodę, wolną od glonów. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie dezynfekować wodę.

Czytaj dalej
Chemia basenowa
165 odsłony

Pompa do basenu, co to, po co?

Basen w ogrodzie lub na działce w upalne dni to marzenie wielu osób. Jednak sporo z nich nie jest świadoma, że aby korzystać z uroków kąpieli przez całe lato, nie wystarczy postawić zbiornik i zalać go wodą. Trzeba również dbać o to, aby woda była krystalicznie czysta i nie tworzyły się w niej glony oraz drobnoustroje.

Czytaj dalej
Technologia Basenowa
548 odsłony

Zimowanie basenu, czyli jak zakończyć sezon

Koniec lata to wzmożony czas dla każdego. Dzieci idą do szkoły, kończy się sezon urlopowy. Nie możemy jednak zapomnieć o tym, że czeka nas sporo pracy nad tym, aby basen, z którym wiążemy tyle pięknych wspomnień przygotować na nadchodzące chłodne dni.

Czytaj dalej
Czyszczenie basenu
197 odsłony