Budowa basenów betonowych

Baseny tradycyjne wykonywane są w postaci niecki betonowej wyłożonej mozaiką szklaną lub wysokiej jakości folią basenową. Budowa basenu w tej technologii daje pełną dowolność co do kształtu, wielkości, głębokości czy usytuowania niecki. To rozwiązanie, dzięki solidnej konstrukcji, jest bardzo trwałe i chętnie wybierane przez klientów w przypadku budowy całorocznego basenu wewnętrznego. Również elementy wykończenia nie ograniczają inwestora w żaden sposób, dzięki czemu każda wizja/projekt architekta jest do zrealizowania.

Dowolność ukształtowania niecki basenu oraz zamontowania praktycznie każdej atrakcji wodnej łącznie z zabudowanymi siedziskami do masażu czy obejścia basenu w formie „rwącej rzeki”. Każdy kształt, projekt, pomysł w przypadku basenu betonowego jest do zrealizowania, a wachlarz możliwości wyposażenia dodatkowego jest nieporównywalny w porównaniu np. z basenami prefabrykowanymi.

Rodzaje niecek z betonu

  • niecka żelbetowa – jest to optymalne rozwiązanie, zapewniające spójną całość dla całej niecki. Rozwiązanie dosyć drogie, wymagające dużego nakładu pracy, jednakże bardzo trwałe, ograniczające do minimum problem ze szczelnością niecki.
  • niecka bloczków betonowych – rozwiązanie zdecydowanie bardziej ekonomiczne, polegające na budowie niecki z dedykowanych bloczków betonowych. Konstrukcja zdecydowanie słabsza od żelbetowej, jednakże dodatkowe wzmocnienia w postaci słupów oporowych oraz wieńca betonowego, wzmacniają całą konstrukcję.

Wersja Basenu

Basen Skimmerowy

Poziom wody utrzymywany jest poniżej krawędzi basenu o ok. 8 cm. Jest to najbardziej klasyczne i znane rozwiązanie. Zasada działania jest prosta – woda wpływając do skimmera jest zasysana przez pompę obiegową i tłoczona przez filtr basenowy, który zbiera wszystkie zanieczyszczenia, w kierunku basenowych dysz napływowych. Kolejnym krokiem jest podgrzanie wody, za pomocąwymiennika ciepła, grzałki elektrycznej lub pompy ciepła. Za filtrem korygowane jest pH oraz dozowany jest chlor, za pośrednictwem perystaltycznych pompek dozujących. Na etapie budowy/dostarczenia basenu nie można zapomnieć o odpływie dennym, który ułatwi nam jego użytkowanie. Warto jest też zastanowić się nad montażem atrakcji, takich jak przeciwprąd, wylewka, masaż powietrzny, które podniosą jego walory rekreacyjne.

Basen Przelewowy

Woda przelewa się z całej powierzchni lustra do rynny przelewowej, a następnie do zbiornika przelewowego, w którym poziom regulowany jest automatycznie. Pozostała część technologii basenowej jest identyczna jak przy basenie skimerowym. W przypadku wyboru tego rodzaju formy przelewania się wody, trzeba przyłożyć dużą wagę do przygotowania podłoża oraz wylania fundamentu, ponieważ ten typ basenu nie wybacza błędów budowlano-konstrukcyjnych. Basen z rynną przelewową tworzy jedność z otoczeniem, jest elementem niezwykle dekoracyjnym i designerskim, przeznaczonym dla najbardziej wymagających klientów.

Forma wykończenia niecki betonowej

Szklana mozaika basenowa Ezzari

Baseny betonowe najczęściej wyłożone są hiszpańską mozaiką szklaną Ezzari, która przy zastosowaniu odpowiednio przygotowanej powierzchni (wyrównanie, izolacja, klej, fuga) gwarantuje przyjemny efekt wizualny oraz dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne.

Dopracowywana przez lata technologia, doprowadziła finalny produkt do perfekcji: nie blaknie, nie ściera się, nie pęka, a co najważniejsze służy przez wiele lat, nie tracąc na pięknym wyglądzie i głębokim kolorze. Istnieje możliwość pełnej personalizacji poprzez własne grafiki, które można umieszczać na mozaice.

Mozaika szklana poza walorem wizualnym nie reaguję z chemia basenową oraz jest odporna na promieniowanie UV (duża zaleta przy basenach zewnętrznych)

Folia basenowa Renolit Alkorplan

Membrana basenowa Alkorplan 2000, 3000, Touch została stworzona jako alternatywa do basenów mozaikowanych / płytkowanych. Membrany nadająsię do każdego kształtu basenu, do każdej wielkości i formy. Materiał nadaje się do wykładania basenów krytych, odkrytych, publicznych i prywatnych, nowych i przeznaczonych do renowacji. Bogata paleta kolorystyczna zaspokoi potrzeby nawet najbardziej wymagającego klienta i pozwoli na stworzenie unikalnego basenu. Po wybudowaniu niecki montaż folii (foliowanie) polega na wyłożeniu całego wnętrza basenu wykładziną ALKORPLAN, wcześniejszym przymocowaniu kątowników powlekanych PVC do brzegów basenu oraz zgrzaniu gorącym powietrzem folii do elementów mocowania.

Etapy budowy niecki betonowej

Z racji różnorodności miejsc realizowanych inwestycji, etapy mogą się różnić.

Dla przykładu, inna będzie technologia budowy dla basenu znajdującego się w skarpie, a inna dla tego osadzonego w gruncie. Inaczej buduje się basen z rynną przelewową, a inaczej skimmerowy.

  1. Wykonanie wykopu i wykonanie podsypki żwirowej oraz siatki zbrojeniowej na dnie
  2. Osadzenie elementów/przejść znajdujących się w dnie basenu (np. spust denny, dysze napływowe)
  3. Wykonanie zbrojenia ścian basenu lub murowanie ich z bloczków betonowych wspartych słupami zbrojeniowymi
  4. Osadzenie elementów technologii basenowej w ścianach basenu (tj. nisze lamp, przepusty murowe dysz napływowych, przepusty murowe dysz i zasysów atrakcji itp.)
  5. W przypadku niecki żelbetowej, następuje zalanie zbrojeń betonem o odpowiedniej klasie.
  6. Wykonanie instalacji PVC wokół basenu, wraz z przejściem do pomieszczenia technicznego
  7. Izolacja oraz docieplenie niecki z zewnątrz
  8. Przygotowanie wewnętrznej części niecki basenowej, tj. jej wyrównanie
  9. Wyłożenie basenu folią basenową lub mozaiką
  10. Montaż elementów technologicznych wewnątrz niecki, tj. dysze, blendy, lampy itp.

Jak widać, proces ten jest dosyć skomplikowany i wymaga dobrej organizacji oraz zgrania branży technologicznej, z branżą budowlaną. Dodatkowo ważna jest precyzja wykonania oraz doświadczenie, dzięki któremu wyeliminujemy błędy, które mogą się pojawić.

Dodatkowo trzeba wiedzieć, że:

  • Poza basenem samym w sobie, będzie potrzebne pomieszczenie techniczne, w którym znajdować będzie się kompletna technologii. Perfekcyjnym rozwiązaniem jest kiedy dno pomieszczenia technicznego jest poniżej dna niecki basenowej, jednak ze nie jest wymóg absolutny. Pamiętajmy, iż do tego pomieszczenia będziemy musieli zajrzeć/zejść w celach kontrolnych oraz bieżącej obsługi – płukanie filtra basenowego, dozowanie chemii basenowej, dlatego też warto zadbać o łatwy dostęp.
  • W przypadku wyboru basenu przelewowego będziemy potrzebowali zbiornika przelewowego, do którego będzie wpadała woda z rynny przelewowej.
  • W miejscu pomieszczenia technicznego potrzebne będzie zasilanie oraz kanalizacja. Dodatkowo jeżeli basen miałby być ogrzewany z pieca C.O. również musi „znaleźć się” tam czynnik grzewczy.

Chcesz wybudować basen Betonowy ?

Pomożemy ci wybrać odpowiedni rozmiar niecki basenowej oraz technologię dostosowaną do Twoich potrzeb !