Pompa ciepła do basenu, czy warto?

Odpowiedź na to pytanie brzmi — TAK. Koniec artykułu.

To oczywiście żart, choć odpowiedź jest całkowicie szczera. Jednak zanim uzasadnimy odpowiedź, warto przyjrzeć się temu, czym jest pompa ciepła, jakie są rodzaje i co sprawia, że to rozwiązanie stosujemy w swoich realizacjach. Każdy użytkownik marzy o ciepłej wodzie w basenie. Dzięki pompie ciepła jest to możliwe, a równocześnie rachunek za prąd nie przyprawi nas o zawał serca.

  • Pompa ciepła to urządzenie, które wykorzystuje temperaturę powietrza do ogrzania wody
  • Pompa ciepła jest najbardziej efektywną i ekonomiczną metodą ogrzewania basenu
  • Przy doborze pompy należy zwrócić uwagę na objętość basenu i COP, czyli współczynnik efektywności

Artykuły powiązane

Ogrzewanie basenu, Jaka technologia najlepsza?

Morsowanie w Polsce staje się coraz popularniejsze, jednak wciąż jest to niszowe hobby. Człowiek z natury jest ciepłolubny, nie dziwi więc chęć kąpieli w ciepłych zbiornikach wodnych. Posiadając basen, też chcielibyśmy, aby woda w nim miała odpowiednią temperaturę.

Czytaj dalej
Ogrzewanie basenu
3560 odsłony

Co to jest pompa ciepła

Pompa ciepła jest urządzeniem elektrycznym, które wykorzystuje temperaturę powietrza do podgrzana wody. To w telegraficznym skrócie. Pompa ciepła to nic innego jak pompa typu powietrze/woda. Wykorzystuje powietrze atmosferyczne i pozyskuje z niego ciepło. W środku urządzenia znajduje się tytanowy wymiennik. To z jego pomocą przenoszone jest ciepło potrzebne do podgrzania wody w basenie. Odpowiednio dobrane urządzenie gwarantuje komfortową i stabilną temperaturę wody basenowej. Pompy ciepła są obecnie jednym z najlepszych rozwiązań istniejących na rynku, jeśli weźmiemy pod uwagę stosunek kosztów eksploatacji do wydajności urządzenia.

Jakie są rodzaje pomp ciepła

Na rynku znajdziemy mnóstwo producentów, którzy oferują swoje produkty. Dostępne są w różnych wariantach mocowych. Niezależnie od tego rozróżniamy trzy podstawowe modele pomp ciepła. Małe pompy „ON/OFF” przeznaczone są do typowych basenów ogródkowych, większe do profesjonalnych. Bardziej zaawansowaną technologią są pompy inwerterowe. Czym one różnią się od siebie?

Pompa ON/OFF

Pracują ze stałą wydajnością. Po podłączeniu do prądu niezależnie od panujących warunków nie zmieniają obrotów sprężarki i wentylatora.

Pompa ciepła z częściową technologią inwerterową

Ten rodzaj posiada kilka stopni wydajności sprężarki i wentylatora. Dostosowują one swoją moc do temperatury otoczenia, im jest niższa, tym mocniej pracują.

Pompa ciepła z pełną technologią inwerterową

Urządzenie płynnie dostosowuje swoją wydajność, a jednocześnie ma najwyższy współczynnik COP i pracuje najciszej.

Sprawdź ofertę na pompy ciepła do basenu, dostępne w naszym sklepie

Na co zwrócić uwagę przy wybieraniu pompy ciepła

Mnogość modeli dostępnych na rynku może przyprawić o zawrót głowy i spowoduje wątpliwości, która pompa jest lepsza i na co zwracać uwagę. Wcześniej wymienione zostało dość tajemnicze pojęcie „Współczynnik COP”, to na niego warto zwrócić uwagę w momencie wybierania pompy. Czym jest ten enigmatyczny termin? COP to skrót od Coefficient of Performance, co tłumaczymy jako współczynnik efektywności. Jest to stosunek oddawanej mocy grzewczej do mocy pobieranej przez pompę. Jeżeli producent podaje, że COP ma wartość 8, a pompa pobiera 1kW mocy, to oznacza, że oddaje 8 razy więcej mocy grzewczej, czyli 8kW. Współczynnik ten jest zmienny i rośnie proporcjonalnie ze wzrostem temperatury powietrza.

Przy wyborze urządzenia należy oczywiście zwrócić uwagę na to, czy wybieramy odpowiednią dla siebie moc. Jeśli postawimy na źle dobraną pompę ciepła, to może mieć problem z zagrzaniem wody.

Jak dobrać pompę ciepła

Wiele osób może zadawać sobie pytanie, jak obliczyć moc basenowej pompy ciepła? Ile kW nam potrzeba? Dobór odpowiedniej pompy ciepła jest dokonywany według objętości basenu. To na jej podstawie należy wybrać moc modelu. Jeśli nie znamy objętości basenu łatwo ją policzyć. Wystarczy pomnożyć długość, szerokość i głębokość basenu. Wynik da nam pojemność basenu w m3. To na jej podstawie dobieramy odpowiednią moc, którą podaje producent.

Zobacz jak dobrać pompę

Basen ma wymiary 5 m długości, 3 m szerokości, 1,5 m głębokości 

5 x 3 x 1,5 = 22,5 m3

Nasz przykładowy basen ma 22,5 m3. Do tej objętości mamy szereg możliwości wyboru pomp ciepła. Analizując możliwości i budżet zdecydowaliśmy się na pompę ciepła do basenu Hewalex PCWB. Według specyfikacji producenta do naszego wymiaru basenu będą pasować dwa modele 5,4 kW oraz 7,4 kW. Pompę należy zawsze dobierać z zapasem mocy, a nie na granicy wydajności. Odwdzięczy nam się lepszym i sprawniejszym działaniem. Dlatego naszym wyborem jest pompa o mocy 7,4 kW.

Pamiętaj, że pompę należy dobierać w oparciu o objętość (m3), a nie powierzchnie lustra wody. Ilość wody do zagrzania w basenie o wymiarach 8x4x1,5 m jest zdecydowanie mniejsza niż w basenie o wymiarach 8x4x2 m. Choć na wymiar lustra wody będzie identyczny i wynosi 32 m2, to objętość różnic się diametralnie. Ten pierwszy ma pojemność 48m3, a drugi 64m3.

Pompa ciepła do basenu 20m3... Pompa ciepła do basenu 20m3... 2
wysyłka 24h
Pompa ciepła FAIRLAND do... Pompa ciepła FAIRLAND do... 2
  • -15%
wysyłka 24 h
Pompy ciepła do basenu

Pompa ciepła FAIRLAND do basenu 20m3 3,5kW COMFORTLINE MINI

2 719,15 zł 3 199,00 zł
Pozostało
Pompa ciepła do basenu... Pompa ciepła do basenu... 2
  • -2 049,00 zł
wysyłka 24h
Pompy ciepła do basenu

Pompa ciepła do basenu HEWALEX 45m3 10kW PCWB

4 006,00 zł 6 055,00 zł
Pozostało
Pompa ciepła do basenu 40m3... Pompa ciepła do basenu 40m3... 2
  • -15%
wysyłka 24h
Pompy ciepła do basenu

Pompa ciepła do basenu 40m3 8,5kW INVERTER PLUS FAIRLAND

6 433,65 zł 7 569,00 zł
Pozostało

Przykładowe pompy dla różnych wymiarów basenów

Wybór idealnej pompy dla swojego basenu może nastręczać problemów, w szczególności, gdy na rynku istnieje wiele różnych firm i modeli. Postaramy się przedstawić pompy, które my wybralibyśmy dla danej pojemności.

Absolutnym hitem do małych basenów jest mini pompa ciepła Pingwin. Klienci doceniają atrakcyjną cenę, nietuzinkowy wygląd i przede wszystkim łatwość montażu. W przeciwieństwie do innych pomp, ta nie wymaga bypassu i jest idealnym rozwiązaniem do basenów postawionych np. na ogródkach działkowych. 20 m3 to maksymalna objętość, z którą poradzi sobie Pingwin. Warto więc zainstalować go w zbiornikach o mniejszej pojemności.

Dla bardziej "konserwatywnych oczu" firma Fairland wypuściła na rynek pompę Comfortline MINI. Jej niewielkie rozmiary, brak potrzeby montażu bypassu oraz minimalistyczny, a zarazem modernistyczny wygląd zachęci użytkowników. Pompa cechuje się dobrym współczynnikiem COP, patrząc na jej rozmiary

W przypadku basenu 35 m3 zalecamy postawienie na pompę Hewalex PCWB o mocy 10 kW. Większa moc odwdzięczy się lepszą pracą. Pompę można podłączyć bezpośrednio do istniejącego obiegu wody, bez dodatkowych urządzeń. Pompa ciepła PCWB może być stosowana dla każdego rodzaju basenu, zarówno o konstrukcji masywnej, jak i dla basenu stelażowego, nadmuchiwanego itd.

Nieco droższą opcją jest pompa inwerterowa Fairland INVERTER PLUS. Urządzenia te mają bardzo wysoki współczynnik COP, a jednocześnie głośność pracy można przyrównać do uruchomionej lodówki. Pompy te są pompami typu „monoblok”, czyli kompaktowymi, które w jednej obudowie zawierają wszystkie elementy składowe.

Dla większych basenów warto rozglądać się wyłącznie za pompami inwerterowymi. Dlatego warto przyjrzeć się modelowi Hewalex PCWBi. W tych pompach zastosowano nowoczesne inwerterowe sprężarki rotacyjne. Płynna regulacja mocy grzewczej pozwala dostosowywać pracę do chwilowych potrzeb cieplnych, ale także obniżać dodatkowo poziom głośności pracującego urządzenia. Pompę PCWBi charakteryzuje stosunkowo wysoki czynnik COP, a równocześnie atrakcyjną cenę.

Wartą uwagi propozycją również w przypadku basenu 50 m3 jest pompa Fairland INVERTER – PLUS. Ma ona bardzo dobry współczynnik COP oraz gwarantuje długą żywotność. ​

Ostatnia propozycja to pompa dla najbardziej wymagających użytkowników. Fairland INVER X to urządzenie najwyższej klasy z technologią inwerterową. Pompy z serii IXCR zapewniają szybkie ogrzanie wody. Funkcja TURBO pozwala osiągnąć nawet 120% wydajności. Dodatkowo zastosowano w niej technologie TurboSilence, dzięki czemu jest wyjątkowo cicha.

A więc czy warto wybrać pompę ciepła?

Wracając więc do początkowego pytania — czy warto zakupić pompę ciepła jako rozwiązania dla ciepłej wody w basenie? Odpowiedź brzmi tak, ponieważ jest to energooszczędne i optymalne rozwiązanie dla podwyższenia komfortu kąpieli. Pompy ciepła pozwalają na łatwe i szybkie podgrzanie wody do odpowiedniej temperatury. Pompy inwerterowe, choć droższe to na dłuższą metę pozwolą zaoszczędzić sporo gotówki. Zastosowanie tych urządzeń pozwala na wydłużenie okresu użytkowania basenu zewnętrznego z kilku letnich tygodni do nawet kilku miesięcy. W przypadku basenu wewnętrznego również pozwoli na kąpiel w przyjemnej temperaturze.

Czy pompą ciepła zagrzeje wodę również zimą?

Z racji, że pompy ciepła większą część swojej mocy grzewczej pobiera z powietrza, to przy bardzo niskich temperaturach trudne, a nawet niemożliwe będzie zagrzanie wody. Istnieją pompy działające przy temperaturze -15 stopni Celsjusza. Przy tym rozwiązaniu warto jednak zadbać o alternatywne źródło ciepła w przypadku wyjątkowo niskich temperatur, aby nie dopuścić do zamarznięcia pompy oraz rurarzu.

Jak głośno działa pompa ciepła?

Praca pomp ciepła jest bardzo cicha. Jej głośność jest porównywalna do pracy lodówki.

Czy można zamontować mocniejszą pompę niż wynikałoby to z objętości basenu?

Tak, im mocniejsza pompa, tym szybciej zagrzeje wodę i będzie pracować na niższych obrotach. Wiąże się to z mniejszym zużyciem energii.

Czym są pompy "Plug and Play"

Pompy ciepła podłącza się zwyczajowo bezpośrednio do instalacji elektrycznej. Małe pompy do 20m3 mają możliwość podłączenia za pomocą wtyczki bezpośrednio do gniazdka. Dodatkowo na przewodzie zamontowano bezpiecznik, który wyłączy pompę w przypadku awarii sprzętu.

FAQ - Pytania i odpowiedzi

Zapytaj specjalistę POOLSYSTEM.PL

Team Poolsystem.pl
Tomasz Tomkowicz

Specjalista Technologii Basenowej

Dziękuję, że przeczytałeś nasz artykuł, jeżeli masz więcej pytań lub potrzebujesz bardziej specjalistycznej pomocy - napisz do mnie korzystając z formularza.