Chemia do wanny SPA | Jacuzzi - jaką wybrać i jak używać?

W wannach SPA panuje bardzo wysoka temperatura. Takie warunki to bardzo dobre środowisko dla bakterii, aby je zwalczyć oraz utrzymywać krystalicznie czystą wodę należy stosować środki profesjonalne. Polecamy stosować chemię francuskiej firmy HTH SPA cechują się one bardzo dobrą skutecznością oraz wydajnością.

 • W wannach SPA lepiej stosować dezynfekcje chlorem
 • Pamiętaj o regularnym sprawdzaniu pH
 • W wannach SPA filtr należy regularnie czyścić lub wymieniać

Artykuły powiązane

Chemia do wanny SPA | Jacuzzi - jaką wybrać i jak używać?

Beztroski relaks w jacuzzi to tylko jedna strona medalu. Bezpieczne korzystanie z wanny SPA wiąże się z regularnym czyszczeniem i konserwacją. Podpowiemy jaką chemię wybrać oraz jak powinno się ją stosować. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się czystą i bezpieczną dla zdrowia wodą.

Czytaj dalej
Spa i Wellness
1085 odsłony

Czym dezynfekować Wannę SPA?

Ze względu na utrzymywanie wysokiej temperatury w wannie SPA zastosowanie dezynfekcji Chlorowej jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem do aktywnego tlemu. Chlor w takich warunkach działa zdecydowanie lepiej. Nie należy się go bać, ponieważ użycie środków odpowiedniej jakości nie wpływa intensywnie na zapach wody w jacuzzi oraz negatywnie na nasze ciało oraz samopoczucie.

Czysta i zdrowa woda w wannie SPA

Wielu posiadaczy Jacuzzi zastanawia się jak sprawić, aby kąpiel w wannie była nie tylko przyjemna, ale przede wszystkim bezpieczna. Wychodząc na przeciw przygotowaliśmy poradnik, który w kilku krokach pokaże w jaki sposób zadbać o czystość wody. Poniżej znajdziecie nie tylko środki do dezynfekcji wody, ale również niezbędne preparaty do wyczyszczenia zabrudzeń. Częste użytkowanie i wysoka temperatura sprawia, że bardzo łatwo o zabrudzenia. Z nami jednak dowiesz się jak zadbać o swoją wannę SPA.

Krok pierwszy: Odpowiednie pH

Regulacja pH wody to jeden z najważniejszych aspektów dotyczących utrzymania wody w wannie SPA. Zbyt niskie pH może powodować podrażnienia skóry i korozję wyposażenia. Zbyt wysokie pH natomiast zanieczyszczenie wody i osady kamienia. Jeśli wartość będzie za wysoka lub za niska użyj pH Minus lub pH Plus

Krok drugi: Uzdatnianie wody

Wszystkie poniższe czynności (poza czyszczeniem) wykonuj przy włączonej filtracji Wanny SPA

Pamiętaj, że każdorazowo przy nalaniu świeżej wody do Wanny SPA konieczne jest "przeszokowanie" jej odpowiednim do tego środkiem. Wsyp granulat w miejsce filtrów kartuszowych i włącz filtracje na 8 godzin.

W dalszej kolejności należy pamiętać o regularnej dezynfekcji wody, która powoduje spalanie chemiczne mikroorganiżmów oraz usuwanie wszelkich zanieczyszczeń, w tym celu najlepiej stosować(wsypując w miejsce gdzie znajdują się filtry kartuszowe)

Krok trzeci: Bieżąca obsługa

A. Czyszczenie Filtrów Jacuzzi

Zaleca się czyszczenie i usuwanie kamienia z filtrów kartuszowych Wanny Spa odpowiednio do częstotliwości użytkowania w tym celu użyj środka HTH SPA Czyszczący Filtr (nalej ciepłej wody do wiaderka, dolej powyższego środka, zostaw na 24h, wyciągnij i wypłucz filtr pod bieżącą wodą).

B. Krystalicznie czysta woda

Woda w SPA powinna zawsze być przejrzysta i czysta, jeżeli tak nie jest, problem bez względu na jego przyczynę można zwykle usunąć produktem HTH SPA Krystalizator (wlej środek bezpośrednio do wanny, pamiętaj aby filtracja była włączona).

C. Powstawanie osadów kamienia w Wannie Spa

Wziąwszy pod uwagę wysoką temperaturę w Wannie SPA można zauważyć tworzenie się niewielkich osadów kamienia, ten problem łatwo można usunąć stosując środek Bayrol SPA Hardness Stabiliser.

E. Usuwanie Glonów w wannie SPA

Gdy woda w jacuzzi zaczyna robić się zielona oznacza to powstawanie glonów. Należy wykonać uzdatnianie szokowe za pomocą HTH SPA Szokowy.

Następnie do wody w wannie zaleca się dodanie produktu HTH SPA Glonobójczy aby zapobiec pojawianiu się glonów.

F. Usuwanie Piany w Wannie SPA

W jacuzzi często podczas użytkowania dochodzi do powstawania piany która psuje efekt wizualny, zaleca się usunąć powstającą pianę środkiem HTH SPA Antymus.

Najczęstsze problemy

Problemy

Przyczyny

Rozwiązania

Zapach Chloru

Podrażnienie oczu i skóry

 • Za niski współczynnik chloru
 • pH jest nieprawidłowe

Tworzenie się piany

 • Gromadzenie się cząsteczek w zawiesinie

Warstwa brudu na linii wody

 • Olejek do opalania, krem kosmetyczny itd.

Woda zielona, czarna, brązowa

 • Obecność żelaza lub manganu w wodzie
 • Obecność miedzi

Woda mleczna lub mętna

 • pH jest nieprawidłowe
 • Współczynnik Chloru jest niewystarczający
 • Filtrowanie jest niewystarczające

Osady kamienia

 • Woda z wodociągu może zawierać dużo wapnia

Woda bardzo zielona

 • Woda stojąca i ciepła, sprzyjająca rozwojowi bakterii
Czy chemia jest potrzebna?

Nie da się utrzymać czystego jacuzzi bez użycia środków chemicznych. Tylko dzięki odpowiednim środkom i regularnym czyszczeniu filtra woda w wannie spa będzie bezpieczna dla korzystających.

Czy można używać środków przeznaczonych do basenu?

Zasadniczo tak, ale warto zwrócić uwagę na proporcje dozowania. W wannie SPA znajduje się o wiele mniej wody, przez co dozowanie i stężenie aktywnych środków może być inne.

Która firma jest najlepsza?

Zalecamy do korzystania z profesjonalnych środków o wysokiej jakości. Sami podczas serwisowania korzystamy z produktów firmy HTH czy Bayrol.

Czy wartość pH zawsze musi być idealna?

Tak, tylko odpowiednie parametry pH wody sprawią, że środki chemiczne będą skuteczne.

FAQ - Pytania i odpowiedzi

Zapytaj specjalistę POOLSYSTEM.PL

Team Poolsystem.pl
Tomasz Tomkowicz

Specjalista Technologii Basenowej

Dziękuję, że przeczytałeś nasz artykuł, jeżeli masz więcej pytań lub potrzebujesz bardziej specjalistycznej pomocy - napisz do mnie korzystając z formularza.

Szukaj odpowiedzi w naszej bazie wiedzy

Ogrzewanie basenu

Morsowanie w Polsce staje się coraz popularniejsze, jednak wciąż jest to niszowe hobby. Człowiek z natury jest ciepłolubny, nie dziwi więc chęć kąpieli w ciepłych zbiornikach wodnych. Posiadając basen, też chcielibyśmy, aby woda w nim miała odpowiednią temperaturę.

Czytaj dalej
Ogrzewanie basenu
336 odsłony

Dezynfekcja basenu aktywnym tlenem

Woda w basenie, aby utrzymać swoją czystość, musi być uzdatniania mechanicznie (filtracja, ruch wody), jak i środkami chemicznymi. Dopiero tak skomponowany duet pozwoli nam na krystalicznie czystą wodę, wolną od glonów. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie dezynfekować wodę.

Czytaj dalej
Chemia basenowa
165 odsłony

Pompa do basenu, co to, po co?

Basen w ogrodzie lub na działce w upalne dni to marzenie wielu osób. Jednak sporo z nich nie jest świadoma, że aby korzystać z uroków kąpieli przez całe lato, nie wystarczy postawić zbiornik i zalać go wodą. Trzeba również dbać o to, aby woda była krystalicznie czysta i nie tworzyły się w niej glony oraz drobnoustroje.

Czytaj dalej
Technologia Basenowa
548 odsłony

Zimowanie basenu, czyli jak zakończyć sezon

Koniec lata to wzmożony czas dla każdego. Dzieci idą do szkoły, kończy się sezon urlopowy. Nie możemy jednak zapomnieć o tym, że czeka nas sporo pracy nad tym, aby basen, z którym wiążemy tyle pięknych wspomnień przygotować na nadchodzące chłodne dni.

Czytaj dalej
Czyszczenie basenu
197 odsłony