Znane problemy z pompami do basenu

Mówi się żartobliwie, że urządzenia elektryczne działają lepiej po podłączeniu do prądu. Zdarza się jednak, że mimo włożenia wtyczki do gniazdka dochodzimy do wniosku, że coś jest nie tak. Produkty wysokiej jakości oferowane przez nasz sklep pozwalają na lata bezawaryjnej pracy. Zdarzają się jednak sytuacje, w których pompa odmawia współpracy. Po latach doświadczeń pracy z serwisowaniem basenów zauważyliśmy, że duża część usterek się powtarza i nie zawsze oznaczają zakup nowej pompy z powodu braku możliwości naprawy.

  • Wysokojakościowe urządzenia pozwalają na lata bezawaryjnej pracy
  • Powietrze w pompie oznacza nieszczelność instalacji lub niski poziom wody
  • Większość awarii spowodowana jest zabrudzeniami w pompie i filtrze
  • Piasek wyrzucany przez dysze napływowe do wody jest spowodowany uszkodzeniem filtra

Artykuły powiązane

Dobór pompy do basenu, czyli jak wybrać dobry model

Na rynku znajdziemy wielu producentów oferujących pompy do basenu. Prześcigają się oni w kolorach, kształtach i hasłach reklamowych. Można łatwo pogubić się w tym wszystkim i zadać sobie pytania, którą pompę mam wybrać. Odpowiedź jest bardzo prosta – odpowiednią.

Czytaj dalej
Technologia Basenowa
3792 odsłony

Zapowietrzanie pompy do basenu

Powietrze w pompie bardzo łatwo zauważyć. Wraz z wypływającą wodą słychać „charakterystyczne” strzelanie bąbli powietrza, a w skrajnych przypadkach całkowicie przestaje lecieć. Przyczyna jest oczywista. Pompa zasysa powietrze. Warto sprawdzić szczelność instalacji, zazwyczaj to tu tkwi problem. 

Sprawdź, czy poziom wody jest odpowiedni. Gdy korzystamy z basenu, powodujemy jej ruch w zbiorniku. Gdy jej poziom jest na granicy, to gwałtowne falowanie wody np. przez skoczną zabawę dzieci może powodować, że dysze ssące są częściowo nad linią wody. 

Może się też zdarzyć tak, że któryś element w pompie jest nieszczelny. Uszczelki mogą tracić swoje właściwości pod wpływem zbyt wysokiej temperatury. W razie niewykrycia wcześniejszych przyczyn warto oddać pompę do serwisu.

Pompa do basenu głośno pracuje

Kolejną usterką na którą narzekają klienci jest głośna praca pompy. Przyczyn może być kilka najbardziej prozaiczna to podłoże na którym ustawiona jest pompa. Zdarza się, że praca silnika wprowadza je w rezonans, a to daje efekt głośnej pracy urządzenia. Pompę najlepiej położyć na podkładce izolującej wykonanej z gumy lub korka. 

Warto też przeczyścić filtr. Gdy ten jest mocno zabrudzony, pompa jest mniej wydajna i „męczy się”, przez co może głośniej pracować. Zabrudzenie mogło też zatrzymać się w obudowie pompy. Należy ją odkręcić i wyczyścić wraz z wirnikiem. 

W najgorszym przypadku możemy mieć do czynienia z zużytymi łożyskami, które powoli się zacierają i powodują głośną pracę. Należy je wymienić, gdyż mogą całkowicie uszkodzić pompę. To najkosztowniejsza naprawa, która powinna być wykonana przez profesjonalny serwis.

Zobacz wszystkie produkty w naszym sklepie z kategorii pompy do basenu

Pompa basenowa się grzeje

Grzanie się pompy basenowej często koreluje z zużytymi łożyskami. Większe tarcie powoduje wzrost temperatury i przegrzewanie się silnika. Ich żywotność przewidywana jest na co najmniej dwa lata, a u topowych producentów dochodzi do 10 lat. Jednak zawsze może zdarzyć się defekt fabryczny. 

Długa praca na zużytych komponentach może doprowadzić do całkowitego zniszczenia urządzenia. Pompy są przygotowane do pracy 24 godziny na dobę i nawet przy długiej pracy nie powinny być gorące. 

Z tyłu silnika zamontowany jest wentylator. To on odpowiedzialny jest za schładzanie silnika. Zerknij czy działa poprawnie. Przykryty jest on obudową, rozkręć ją i sprawdź, czy wentylator się kręci. Pamiętaj, że obudowa może nagrzewać się również od światła słonecznego. Zabezpiecz pompę, aby się nie przegrzała.

Przydatne produkty

Pompa do basenu nie filtruje

Jeśli pompa nagle przestała filtrować wodę, należy zacząć od przeczyszczenia filtra i użyć płukania wstecznego. Warto sprawdzić stan złoża filtrującego. Zdarza się, że piasek w filtrze staje się za bardzo zbity, przez co blokuje przepływ wody.

Inną przyczyną może być zabrudzony lub zatkany prefiltr w pompie. Należy go wyjąć oraz przeczyścić. Dostać się mogą do niego liście lub inne większe zabrudzenia, które pływały w naszym basenie. Rzadką, aczkolwiek nie niemożliwą przyczyną może być zablokowanie się wirnika. Rozrkęć obudowę i spójrz czy nic nie blokuje jego łopatek. Może to być liść, splątane włosy lub inne zanieczyszczenia.

Brak filtracji może być spowodowany także -podobnie jak w przypadku zapowietrzania się pompy- nieszczelnością instalacji. Zaciśnij wszystkie nakrętki, sprawdź, czy wąż nie jest w którym miejscu dziurawy lub zniszczony. Warto skontrolować również poziom wody w basenie.

Pompa basenowa wyłącza się

Wyłączająca się pompa to prawdopodobnie problem z zasilaniem. Sprawdź czy cały układ jest poprawnie podłączony od strony elektrycznej i na instalacji nie robi się żadne zwarcie. Zobacz stan kabla zasilającego, czy w którym miejscu nie został „złamany”.

Pompy wyposażone są w wyłącznik bezpieczeństwa. Również on ja może wyłączać. Bezpiecznik uruchamia się gdy awaria może uszkodzić urządzenie. Jeśli mamy do czynienia z pompą 400 V warto sprawdzić czy wyłącznik ochronny jest ustawiony na prąd o takim napięciu. 

Sprawdź, czy elementy ruchome mogą swobodnie się ruszać. Zablokowanie któregoś z elementów może powodować awaryjne wyłączenie pompy. Odkręć obudowę i spróbuj poruszać wentylatorem pompy, wirnikiem, aby stwierdzić, czy nie ma zbyt dużego oporu.

Ekspert Radzi!

Pompa do basenu wyrzuca piasek

Co zrobić, gdy pompa z filtrem, zamiast oczyszczać nasz basen, to go zanieczyszcza, wyrzucając piasek? To zdarza się często, a przyczyna jest bardzo prosta – prawdopodobnie uszkodzeniu uległ krzyż filtracyjny. To element znajdujący się na dnie filtra odpowiedzialny za pobieranie przefiltrowanej wody. Można go łatwo wymienić. Drugą przyczyną może być uszkodzenie zaworu 6-drożnego. Tu również można dokupić części, bez konieczności wymiany całości.

Pamiętaj! Jeśli Twoja pompa jest cały czas na gwarancji, to nie próbuj naprawiać jej na własną rękę. Oddaj ją do serwisu w ramach serwisu gwarancyjnego. Nieumiejętna naprawa może doprowadzić do uszkodzenia pompy i porażenia prądem.

Jaka jest żywotność pompy do basenu

Wszystko zależy od modelu i jakości wykonania. Z doświadczenia wiemy, ze dobrej jakości pompy basenowe są w stanie pracować nawet 10 lat.

Gdzie znajdę spis części zamiennych

Zazwyczaj listę części zamiennych producenci podają w instrukcji obsługi. Jeśli jej nie posiadasz, to należy poszukać na stronie producenta. Zazwyczaj udostępniają oni instrukcję w wersji cyfrowej.

Czy uszkodzoną pompę lepiej naprawić czy kupić nową?

Wszystko zależy od sytuacji. Gdy pompa padła po 7-8 latach, to warto zastanowić się nad zakupem nowej, wszak ta już swoje przeszła. Kiedy urządzenie jest "młodsze" a naprawa nie kosztowna, to lepiej wymienić uszkodzony element.

FAQ - Pytania i odpowiedzi

Zapytaj specjalistę POOLSYSTEM.PL

Team Poolsystem.pl
Tomasz Tomkowicz

Specjalista Technologii Basenowej

Dziękuję, że przeczytałeś nasz artykuł, jeżeli masz więcej pytań lub potrzebujesz bardziej specjalistycznej pomocy - napisz do mnie korzystając z formularza.