Zielona woda w basenie - Porady i sugestie specjalistów

Duże nasłonecznienie, wysoka temperatura sprawiają, że biofilm w naszym basenie rozwija się w tempie ekspresowym. Efekt jest widoczny i wyczuwalny. Woda przestaje być przezroczysta, a staje się zielona. To powszechny problem, który da się łatwo zwalczyć. Co najważniejsze, nie trzeba wymieniać całej wody w zbiorniku.

 • Zielona woda spowodowana jest kilkoma czynnikami
 • Problem można naprawić poprzez chlorowanie szokowe
 • Używanie profesjonalnej chemii zmniejsza prawdopodobieństwo nawrotu problemu

Przyczyny pojawiania się zielonej wody w basenie

A. Nie odpowiednio dobrany filtr basenowy

Zwykle wynika z pozornej oszczędności energii elektrycznej przez użytkownika. Filtracja powinna działać minimum 8 godzin dziennie. Zwyczajowo, w przypadku basenów prywatnych, zalecamy aby działała od 8 do 20. Pamiętajmy, że drobna oszczędność energii, w efekcie doprowadzi do konieczności zakupu dodatkowej chemii basenowej oraz prawdopodobnie wyłączy basen z użytkowania na kilka dni.

B. Zbyt krótki cykl filtracyjny

Zwykle wynika z pozornej oszczędności energii elektrycznej przez Użytkownika. Filtracja powinna działać minimum 8 godzin dziennie. Zwyczajowo, w przypadku basenów prywatnych, zalecamy aby działała od 8 do 20. Pamiętajmy, że drobna oszczędność energii, w efekcie doprowadzi do konieczności zakupu dodatkowej chemii basenowej oraz prawdopodobnie wyłączy basen z użytkowania na kilka dni.

C. Źle dobrane godziny filtracji

Filtracja powinna działała wtedy kiedy korzystamy z basenu, zwyczajowo jest to dzień. Filtracja musi być trwała, systematyczna i odbywać się wtedy kiedy basen jest użytkowany, ponieważ:

użytkując basen wspomagamy obieg wody wewnątrz niecki basenowej, co wspomaga odpowiednią filtrację

korzystając z basenu zanieczyszczamy go, a włączona filtracja na bieżąco oczyszcza wodę, dzięki czemu ograniczymy rozwój mikroorganizmów

w dzień basen narażony jest na wpływ warunków atmosferycznych (nasłonecznienie, temperatura), które sprzyjają rozwojowi grzybów, bakterii czy glonów, w szczególności w wodzie „stojącej”. D. Niesystematyczne płukanie filtra basenowego

O tym punkcie większość z Użytkowników nie pamięta lub nie wie. Koniecznie trzeba regularnie płukać filtr. W przypadku systematycznego użytkowania basenu nawet raz w tygodniu

Każdy profesjonalny zestaw filtracyjny wyposażony jest w zawór 6-cio lub 4-ro drożny, za pomocą którego wypłuczemy filtr basenowy. 

Cała procedura płukania filtra basenowego nie powinna zająć dłużej niż 10 minut, a jest to niezwykle ważne dla jakości wody basenowej.E. Niesystematyczne stosowanie chemii basenowej

Na każdym opakowaniu dostarczanej przez nas chemii znajduje się dokładny opis, jak i ile chemii powinno być zastosowane na m3 wody. W przypadku dozowania ręcznego trzeba zwrócić szczególną uwagę aby chemia cały czas była obecna w wodzie. Zalecamy stosowanie tabletek wielofunkcyjnych oraz bojek dozujących.

F. Niskiej jakości chemia basenowa

To jest podstawowa przyczyna problemów z utrzymaniem wody w basenie. Tylko stosowanie chemii wysokiej jakości, renomowanej produkcji, pozwoli utrzymać wodę basenową w odpowiedniej kondycji. Nie chodzi o ilość stosowanej chemii ale o jej jakość i wydajność. Tanie środki basenowe produkowane są z odpadów chemicznych, co poza słabą skutecznością, ma wpływ na zdrowie użytkownika. Zalecamy aby stosować środki europejskich producentów – HTH (Francja), Bayrol (Niemcy) lub Chemoform (Niemcy) – których jakość jest nieporównywalna z tanimi odpowiednikami marketowymi.

Czy można kąpać się w zielonej wodzie i czy to szkodliwe?

Zielona woda w basenie to znak, że rozwijają się bakterie, grzyby, patogeny oraz pasożyty, które są zagrożeniem dla zdrowia użytkowników. Nieprawidłowe parametry wody wykluczają możliwości korzystania z basenu oraz w pełni bezpiecznej kąpieli.

Jedynie odpowiednio dobrana filtracja oraz utrzymywanie odpowiedniej ilości środków chemicznych w wodzie basenowej, jest gwarantem bezpieczeństwa. Dlatego tak ważne jest utrzymywanie odpowiedniego ph wody, regularne mierzenie parametrów (za pomocą testerów ręcznych lub elektronicznych) oraz stosowanie profesjonalnej chemii basenowej odpowiednio dobranej i dostosowanej do posiadanego basenu.  

Procedura działania - zielona woda w basenie - krok po kroku

Dokładnie wypłucz filtr basenowy:

O tym punkcie klienci dosyć często zapominają, a niewątpliwie regularne płukanie filtra, jest gwarantem utrzymania złoża w dobrej kondycji oraz optymalnego przepływu wody przez filtr basenowy.

Przy umiarkowanym korzystaniu z basenu filtr należy płukać raz na 14 dni, natomiast przy zwiększonym obłożeniu raz na 7 dni.

 1. Wyłączyć pompę filtracyjną w szafie elektrycznej (pozycja „0”)
 2. Obrócić zawór 6 drogowy w pozycje 2 „płukanie”
 3. Włączyć pompę filtracyjna na szafie elektrycznej (pozycja „R”) na czas ok. 2-3min.
 4. Po upływie 2-3 min wyłączyć pompę i obrócić rączkę zaworu w pozycje 3 „układanie”
 5. Włączyć pompę filtracyjną na szafie elektrycznej (pozycja „R”) na czas ok. 15-30 sekund
 6. Po upływie 15-30 sekund wyłączyć pompę i obrócić rączkę zaworu w pozycje 1 „filtracja”
 7. Włączyć pompę filtracyjna na szafie elektrycznej (pozycja „Z”).

Filtr został wypłukany.

Sprawdź pH wody basenowej na pomocą odpowiedniego testera:

Aktualnie na rynku dostępne są 3 metody pomiaru do których możesz wykorzystać:

 1. Tester ręczny na tabletki
 2. Tester ręczny paskowy
 3. Fotometr elektrycznyWyreguluj pH do odpowiedniego poziomu:

W zależności od wskazań jakie uzyskałeś przy pomiarze wody za pomocą testera, musisz teraz doprowadzić pH wody w basenie do poziomu 7,0 – 7,4. To właśnie w tym przedziale chlor będzie działał w sposób optymalny uzyskując swoją maksymalną efektywność chemiczną. 

Oczywiście do obniżenia pH wody zastosuj preparat pH Minus a do podwyższenia pH wody zastosuj odpowiednio środek pH Plus.

Przeprowadź chlorowanie szokowe – zastosuj chlor szokowy:

Ta procedura to nic innego jak nagły wzrost zawartości chloru w wodzie, dzięki któremu zlikwidujemy wszystkie mikroorganizmy, które występują w basenie.

Tak zwane "przechlorowanie" to inaczej punkt przełamania, dzięki któremu uzyskamy efekt krystalicznie czystej wody w basenie. 

Procedura (przy włączonej filtracji)

 1. Rozpuść w wiadrze odpowiednią dawkę chloru szokowego w ciepłej wodzie i rozlej wzdłuż linii brzegowej basenu
 2. Ewentualnie za dozuj granulat bezpośrednio do skimmera
 3. Pozostaw włączoną filtrację na min. 48 godzin
 4. Po ok. 24 godzinach zbadaj wodę basenową odpowiednim testerem lub fotometrem. 
 5. Nie korzystaj z basenu dopóki docelowa zawartość chloru w wodzie nie zbliży się do wartość 0,6 mg/l 
 6. Po 48 godzinach wypłucz ponownie filtr basenowy i rozpocznij dezynfekcję tabletkami wielofunkcyjnymi długo rozpuszczalnymi.

Zastosuj koagulant w postaci nabojów:

Wraz z zastosowaniem omówionego wcześniej chlorowania szokowego, dołącz do działania również flokulant w nabojach - wspomoże on krystalizację wody oraz spowoduje zbieranie się zabrudzeń w tzw. "kłębki" – innymi słowy, usprawni to proces filtracji.

Uwaga: Po zastosowaniu koagulantu filtr basenowy (planowo) szybciej się zabrudzi i będzie wymagał szybszego wypłukania.

Mechanicznie usuń zanieczyszczenia – za pomocą odkurzacza ręcznego lub automatycznego.

Jeśli oczekujesz w pełni efektywnego działania, nie zapomnij usunąć pozostałości metodą mechaniczną czyli za pomocą odkurzacza ręcznego lub automatycznego.

Realizując każdy z punktów wymienionych powyżej spowodujesz, iż część glonów, zanieczyszczeń, czy osadów opadnie na dno basenu i będzie wymagało ręcznego lub automatycznego usunięcia. Przy dużych zabrudzeniach wymagane będzie powtórzenie procedury odkurzania.

Przydatne produkty

Co zrobić aby sytuacja z zieloną wodą się nie powtórzyła

Po dezynfekcji szokowej, należy zadbać aby sytuacja z zieloną wodą w basenie się nie powtórzyła, w tym celu warto zakupić środki chemiczne topowych Europejskich producentów oraz wykonać poniższe czynności:

Ponowna regulacja pH

W celu sprawdzenia wysokości pH wody w basenie należy zmierzyć wodę basenową specjalnym testerem. pH wody basenowej powinno być utrzymywane na poziomie 7,0 – 7,4. Do pomiaru służą odpowiednie testery

Zastosowanie tabletek wielofunkcyjnych

Są to tabletki chlorowe, długo rozpuszczalne, w formie 200g lub 20g krążków. Zawierają w sobie chlor, regulator pH, środek glonobójczy oraz krystalizator. Systematyczne stosowanie tego środka gwarantuje nam krystalicznie czystą wodę, przy minimalnym nakładzie pracy oraz uwagi.

Zasada stosowania jest prosta - wrzucamy odpowiednią ilość tabletek (zgodnie z instrukcją) do skimmera lub bojki dozującej, po ich rozpuszczeniu, uzupełniamy braki nowymi tabletkami. Przy regularnym stosowaniu 1 tabletka powinna wystarczyć na ok. 2 tygodnie.

Flokulant w nabojach

Jednoczesne stosowanie, tak jak przy dezynfekcji szokowej, ułatwi filtrację i odkurzanie basenu oraz sprawi, że woda będzie krystalicznie czysta.

Środek glonobójczy

W przypadku basenów bardzo nasłonecznionych, zalecamy aby prewencyjnie (raz w tygodniu) stosować środek do walki z glonami.

PAMIĘTAJ!

- pH wody musi być utrzymywane na poziome 7,0 – 7,4
- filtracja musi działać min. 8 godzin dziennie - płucz filtr regularnie
- nie zapominaj o dozowaniu tabletek chlorowych
- nie korzystaj z basenu zaraz po chlorowaniu szokowym

Ekspert Radzi!

Przewidywany efekt

Niewykluczone, iż postępując zgodnie z naszymi rekomendacjami, pierwsze zmiany w wyglądzie wody basenowej będą widoczne już po krótkiej chwili, niektóre z opisanych powyżej działań wymagają jednak rozłożonego w czasie procesu a wszystko to uwarunkowane jest pojemnością Państwa basenu, co znacząco wpływa na szybkość aktywowania pożądanych reakcji chemicznych.

Należy założyć, iż pełny efekt Państwa pracy będzie widoczny po ok. 48 godzinach (przy założeniu ciągłej filtracji).

Dzień 1

 1. Uruchomienie filtracji na min. 48 godzin
 2. Płukanie filtra basenowego
 3. Redukcja pH wody do wartości 7,0 – 7,4
 4. Zadozowanie chloru szokowego oraz flokulantuDzień 2

 1. Zmierzenie parametrów wody basenowej
 2. Odkurzanie dna basenu

Dzień 3

 1. Płukanie filtra basenowego
 2. Osiągniecie zawartości chloru w wodzie na poziomie 0,6 mg/l
 3. Rozpoczęcie ciągłej dezynfekcji za pomocą tabletek wielofunkcyjnych
 4. Odkurzanie dna jeżeli to konieczne

Domowe sposoby na zieloną wodę w basenie

·  Zielona woda a witamina C

·  Zielona Woda a kwas askorbinowy

·  Zielona woda a kawsek cytrynowy

Zapewne szukając odpowiedzi na zagadnienie zielonej wody w basenie, napotkaliście Państwo powyższe zapytania, sugerujące iż użycie witaminy C bądź pochodnych wpływa pozytywnie na załatwienie omawianego problemu.

Nic bardziej mylnego!

Ponieważ w świecie internetu, spotykana jest taka teoria, postanowiliśmy rozprawić się z tym wątkiem raz na zawsze, poświęcając temu zagadnieniu osobny artykuł.

 

Zielona woda w basenie po opadzie deszczu

Obfity deszcz wpływa na pH wody basenowej znacząco je obniżając, co ma bezpośredni wpływ na optymalną dezynfekcję. Woda w basenie powinna mieć pH na poziomie 7,0 – 7,4.

Sprawdzić poziom chloru w wodzie basenowej, który prawdopodobnie jest zbyt niski.

Zielona woda w basenie ogrodowym

Zmiana koloru wody w basenie ogrodowym to zwykle błyskawicznie rozprzestrzeniające się glony. Zjawisko to będzie się nasilać w ciepłe, słoneczne dni. Pierwszym objawem pojawienia się glonów w basenie będą śliskie ściany i dno.

Przyczyn może być kilka m.in:

 • niewydolna filtracja lub jej brak
 • niewypłukany filtr basenowy
 • brak stałej dezynfekcji wody dedykowaną chemią basenową

Należy:

 • wyregulować pH wody
 • wykonać dezynfekcję szokową
 • zastosować koagulant
 • odkurzyć basen
Zielona woda w basenie po dodaniu chloru

To zjawisko, jest efektem zbyt dużej ilości żelaza w wodzie basenowej. W zdecydowanej większości przypadków problem ten pojawia się u użytkowników, którzy do basenu nalali wody ze studni, a nie z wodociągu. 

Woda ze studni, zwyczajowo, jest bogata w różne związki chemiczne i organiczne. Zalecamy aby wodę do basenu nalewać z wodociągu (co niestety również nie daje 100% pewności, ponieważ niektóre instalacje wodociągowe cechują się niską wydajnością w zakresie odżelaziania). 

Po dodaniu chloru do basenu, przy wodzie z dużą ilością żelaza, zachodzi reakcja chemiczna (utlenianie się żelaza), której efektem jest wytrącenie się zielono-brązowej barwy wody, która osadza się w niecce basenowej i z czasem może stać się trudna do usunięcia. 

Oczywiście pozbycie się żelaza jest możliwie, wystarczy:

- posiadać wydajną filtrację (z wypłukanym filtrem piaskowym) 

- wyregulować pH

- wykonać chlorowanie szokowe

- zadozować koagulant

- zadozować środek Metal Magic

W okresie wykonywania powyższych czynności filtracja powinna działać min. 48h.

Konieczna jest kontrola zanieczyszczenia filtra basenowego i jego ponowne płukanie. Cześć zanieczyszczeń osadzi się na dnie, należy je odkurzyć odkurzaczem ręcznym lub automatycznym.

Zielona woda w basenie zaraz po nalaniu

Zwyczajowo jest to kolor zielono-brązowy i jest on skutkiem wysokiego poziomu żelaza w wodzie.

Zalecamy aby wodę do basenu nalewać z wodociągu, a nie np. ze studni na ogródku.

Nie zawsze jest to możliwe, dlatego też należy wyregulować pH wody, wykonać chlorowanie szokowe, zadozować koagulant oraz środek Metal Magic. Oczywiście filtracja basenowa musi być cały czas uruchomiona.

Zielone dno w basenie

Zielone dno w basenie jest efektem rozrostu alg i glonów. Problem leży po stronie wydolności filtracji oraz zbyt małej ilości chloru w basenie.

Należy zbadać parametry wody basenowej, wyregulować pH oraz przeprowadzić chlorowanie szokowe. Po ok. 24 godzinach odkurzyć basen i wypłukać filtr.

Co zrobić z zieloną wodą w basenie?

Należy przeprowadzić pełną procedurę chlorowania szokowego, wraz z odkurzaniem basenu i płukaniem filtra basenowego.

Tylko stała, kontrolowana dezynfekcja, pozwoli uniknąć rozwojowi mikroorganizmów w wodzie basenowej.

FAQ - Pytania i odpowiedzi

Zapytaj specjalistę POOLSYSTEM.PL

Team Poolsystem.pl
Tomasz Tomkowicz

Specjalista Technologii Basenowej

Dziękuję, że przeczytałeś nasz artykuł, jeżeli masz więcej pytań lub potrzebujesz bardziej specjalistycznej pomocy - napisz do mnie korzystając z formularza.

Szukaj odpowiedzi w naszej bazie wiedzy

Ogrzewanie basenu

Morsowanie w Polsce staje się coraz popularniejsze, jednak wciąż jest to niszowe hobby. Człowiek z natury jest ciepłolubny, nie dziwi więc chęć kąpieli w ciepłych zbiornikach wodnych. Posiadając basen, też chcielibyśmy, aby woda w nim miała odpowiednią temperaturę.

Czytaj dalej
Ogrzewanie basenu
538 odsłony

Dezynfekcja basenu aktywnym tlenem

Woda w basenie, aby utrzymać swoją czystość, musi być uzdatniania mechanicznie (filtracja, ruch wody), jak i środkami chemicznymi. Dopiero tak skomponowany duet pozwoli nam na krystalicznie czystą wodę, wolną od glonów. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie dezynfekować wodę.

Czytaj dalej
Chemia basenowa
274 odsłony

Pompa do basenu, co to, po co?

Basen w ogrodzie lub na działce w upalne dni to marzenie wielu osób. Jednak sporo z nich nie jest świadoma, że aby korzystać z uroków kąpieli przez całe lato, nie wystarczy postawić zbiornik i zalać go wodą. Trzeba również dbać o to, aby woda była krystalicznie czysta i nie tworzyły się w niej glony oraz drobnoustroje.

Czytaj dalej
Technologia Basenowa
630 odsłony

Zimowanie basenu, czyli jak zakończyć sezon

Koniec lata to wzmożony czas dla każdego. Dzieci idą do szkoły, kończy się sezon urlopowy. Nie możemy jednak zapomnieć o tym, że czeka nas sporo pracy nad tym, aby basen, z którym wiążemy tyle pięknych wspomnień przygotować na nadchodzące chłodne dni.

Czytaj dalej
Czyszczenie basenu
271 odsłony